![MPOLIN-M1654 Niewielki obrazek o horyzontalnej kompozycji w stonowanych barwach szarości, złamanej bieli, szarego błękitu. U dołu, w około 1/4 kompozycji stanowi ciemnoszary, jednolity pas (parapet), na którym, w centralnej części stoi namalowana w sposób schematyczny granatowa doniczka. Z doniczki wyrasta niewielka rozkrzewiona roślina o zarysowanych zielonych łodygach i liściach oraz czerwonych pędach, które są jedynym barwniejszym akcentem kolorystycznym. Roślina stoi na tle podzielonym białymi, pionowymi liniami na 3 równe części i obramowanym na biało (okno). W każdym z trzech powstałych z tego podziału pól widoczne jest jasnoszare tło z nieregularnym białym i szarym plamkowaniem o różnej wielkości. W tle, w poprzek, półkoliście, biegnie biało-niebieska szeroka linia.](/brepo/panel_repo/2023/12/31/v5cdgd/contain-360-1000-max-mpolin-m1654-001.jpg)
Martwa natura z tęczą
martwa natura
1988
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
Jest częścią kolekcji: ,,Deseczki'' Krystiany Robb-Narbutt
Jedna z kompletu pięciu tzw. „deseczek” znajdujących się w zbiorach Muzeum POLIN, które Krystiana Robb-Narbutt ofiarowała swojemu przyjacielowi Teodorowi Bokowi.
Obiekty takie jak ten były dowodem przyjaźni twórczyni i stanowiły dar dla osoby, dla której zostały wykonane. O tym, że praca powstała dla Teodora Boka, świadczy napis na licu kompozycji.
Tak jak w przypadku wszystkich obiektów z tego zestawu, pracę tę cechują skromność zastosowanych środków malarskich, paleta delikatnych, stonowanych barw (bieli, szarości, zieleni, błękitów) i prostota kompozycji uwypuklająca pojedynczy motyw.
MBK
Autor / wytwórca
Rodzaj obiektu
obraz
Technika
gwasz
Tworzywo / materiał
drewno lipowe, farba
Pochodzenie / sposób pozyskania
zakup
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
1988
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
początek XXI wieku
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
1985
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
odkryj ten TEMAT
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna