Krzesło — pastisz mebla gotyckiego
4. ćwierć XIX wieku
Muzeum Zamkowe w Malborku
Jest częścią kolekcji: Rzemiosło artystyczne Dalekiego Wschodu
Porcelanowa figurka stojącego mężczyzny z rękoma zgiętymi w łokciach powyżej linii pasa, trzymającego w lewej dłoni atrybut, być może zwój. Na głowie postaci znajduje się nakrycie głowy charakterystyczne dla wyższych sfer dworu carskiego. Wierzchnia szata o szerokich, luźnych rękawach sięga do stóp. Jej zielone tło zdobią drobne wielobarwne motywy chmur i motyli, jej przód i tył oraz rękawy zdobią rezerwy. Rezerwy to pola wyodrębnione krawędzią, wypełnione dekoracją. W tym wypadku są to motywy zaczerpnięte z flory i fauny i przedstawienie scenki krajobrazowej. Być może figurka przedstawia jednego z chińskich nieśmiertelnych.
Figurka została ozdobiona dekoracją w typie famille verte, tłumaczonej jako „rodzina zielonych”. Jest to porcelana zdobiona charakterystyczną zieloną barwą, wytwarzana przede wszystkim od czasów cesarza Kangxi (1662-1722). Obok zieleni często w dekoracji występuje błękit, czerwień, oberżyna i żółcień. Paleta kolorystyczna famille verte wywodzi się ze stylu wucai, który łączył podszkliwny kobalt z naszkliwną czerwienią, żółcią i zielenią. Większość przedmiotów dekorowanych w stylu famille verte powstawała z myślą o eksporcie, przede wszystkim na rynek europejski.
Figurka zdobiła wnętrza dawnych Pokoi Chińskich zlokalizowanych na piętrze korpusu pałacu, zaprojektowanych i zaaranżowanych przez Stanisława Kostkę Potockiego.
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 31,5 cm, szerokość: 0 cm
Rodzaj obiektu
rzeźba - cała postać
Technika
szkliwienie
Tworzywo / materiał
porcelana
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
4. ćwierć XIX wieku
Muzeum Zamkowe w Malborku
ok. 1894
Muzeum Zamkowe w Malborku
ok. 1894
Muzeum Zamkowe w Malborku
odkryj ten TEMAT
Muzeum Narodowe w Szczecinie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna