Krzesło — pastisz mebla gotyckiego
4. ćwierć XIX wieku
Muzeum Zamkowe w Malborku
Jest częścią kolekcji: Rzemiosło artystyczne Dalekiego Wschodu
Czajniczek dekorowany laką i inkrustacjami z masy perłowej i barwnych kamieni półszlachetnych. Naczynie o brzuścu w kształcie rozdętego prostopadłościanu z nieco rozszerzonym prostokątnym wylewem wspiera się na niskich nóżkach. Na jednej w węższych ścianek zamocowano esowaty dzióbek. Nieco wyżej, i na przeciwległym boku, umieszczono nieruchomy prostokątny uchwyt. Korpus wykonany ze stopu cynowo-ołowianego pokrywa czarna laka. Powierzchnie brzuśca zdobią barwne inkrustacje przedstawiające motywy motyli i kwiatów oraz naczyń dekoracyjno-użytkowych. W 2016 roku przeprowadzono konserwację przedmiotu. Podjęto wówczas decyzję o nierekonstruowaniu brakujących elementów dekoracyjnych z uwagi na niewystarczające materiały porównawcze, pozwalające na wierne odwzorowanie niezachowanych zdobień.
Technika zdobienia laką należy do szczególnie trudnych i wymagających. Polega na wielokrotnym pokrywaniu przedmiotu cienką warstwą laki i każdorazowym polerowaniu każdej powłoki. Dzięki temu procesowi powierzchnie zdobione laką zachwycają niezwykłym blaskiem, ulotnym ze względu na degradujące działanie promieni słonecznych. Ze względu na długotrwały i kosztowny proces dekorowania laką, imitowano ją stosując rozmaite mieszanki surowców, mające naśladować walory laki.
W XIX wieku czajniczek najpewniej stanowił element wyposażenia dawnych Pokojów Chińskich zlokalizowanych na piętrze korpusu pałacu, zaprojektowanych i zaaranżowanych przez Stanisława Kostkę Potockiego, wzbogacanych o interesujące przedmioty przez jego potomnych.
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 15,7 cm, szerokość: 11,3 cm
Rodzaj obiektu
naczynie dekoracyjne
Technika
laka czarna, laka orientalna, inkrustacja, odlew, lutowanie
Tworzywo / materiał
stop cynowo-ołowiowy; masa perłowa; kamień półszlachetny; blacha ...
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
4. ćwierć XIX wieku
Muzeum Zamkowe w Malborku
ok. 1894
Muzeum Zamkowe w Malborku
ok. 1894
Muzeum Zamkowe w Malborku
odkryj ten TEMAT
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna