![MNS/Graf/3985/7 Zbroja centuriona, Hełm grecki, Sztandar rzymski, Tarcza - ujęcie z przodu; Ilustracja dokumentacyjna z księgi Raccolta di Cento Tavole rappresentanti i Costumi... z czterema antycznymi militariami. Na prostokątnym, szrafowanym polu przedstawione od lewej, pod numerem 1, zbroja w formie torsu, noszona przez centurionów, pod numerem 2. hełm grecki z Muzeum Watykańskiego, pod numerem 3. signum rzymskie (sztandar, vexillum) jednostki zwanej manipułem zwieńczone dłonią, odwzorowane z Kolumny Trajana, pod numerem 4. sześcioboczna tarcza z trofeów cesarza Oktawiana Augusta z Kapitolu, zdobiona wg rzymskiego zwyczaju symbolem wyrażającym zwątpienie w poddanie się, skrzydlatą twarzą otoczoną liśćmi akantu oraz wicią kwiatową w polu i na bordiurze wydzielonej astragalem.](/brepo/panel_repo/2023/02/24/kyxgbj/contain-360-1000-max-mns-graf-3985-7-dscf7028-m.jpg)
Corazza centurioni, Elmo Greco, Insegna Romana, Scudo | Zbroja centuriona, Hełm grecki, Sztandar rzymski, Tarcza
grafika reprodukcyjna
1804
Muzeum Narodowe w Szczecinie
Jest częścią kolekcji: Grafika włoska
Rycina reprodukcyjna Lorenza Roccheggianiego przedstawia dekorowane wypukłym reliefem zabytki antycznej sztuki produkcji uzbrojenia. Po prawej stronie karty ukazana została zbroja grecka, zwana też pyrrusową od imienia epirskiego króla z dynastii Ajakidów Pyrrusa, zilustrowana na podstawie obiektu ze zbiorów Muzeum Kapitolińskiego w Rzymie. Jej kirys zdobi głowa Gorgony i para skrzyżowanych rogów obfitości oraz dwa gryfy trzymające płonący znicz, a u dołu, na lambrekinie widoczne są szeregi masek, lilii, naprzemienne pary głów słoni i baranów oraz dzwonki. Po lewej stronie karty artysta udokumentował wygląd uzbrojenia żołnierza dackiego odwzorowanego z Kolumny Trajana. Jest to hełm dekorowany postacią wyposażonego w maczugę i tarczę Trytona oraz wieńcem laurowym, owalna tarcza z motywami ceowymi, gwiazdami i księżycami na obeliskach, a także miecz zawieszony na pendencie w pochwie, którą dekorują stylizowane motywy geometryczne i roślinne w układzie kandelabrowym.
Omawiana plansza nr 3 pochodzi z albumu Raccolta di 100 tavole reppresentanti i costumi religiosi, civili a militari degli antichi…, wydanego w Rzymie w 1804 roku, zawierającego sto tablic przedstawiających religijne, świeckie i wojskowe stroje oraz sprzęty antyczne z obszaru Egiptu, Etrurii, Grecji i Rzymu. Ilustrator albumu, Lorenzo Roccheggiani, jako rytownik i rysownik pracował w latach 1804–1817. Był autorem kilku cykli grafik wydanych w Rzymie i Mediolanie, poświęconych antycznym zabytkom, strojom, meblom i motywom ornamentalnym.
Ewa Gwiazdowska
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 264 mm, szerokość: 405 mm
odcisk: wysokość: 197 mm, szerokość: 293 mm
Rodzaj obiektu
akwaforta (odbitka)
Technika
akwaforta
Tworzywo / materiał
papier żeberkowy
Pochodzenie / sposób pozyskania
pozyskanie własne
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Narodowe w Szczecinie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
1804
Muzeum Narodowe w Szczecinie
1804
Muzeum Narodowe w Szczecinie
1804
Muzeum Narodowe w Szczecinie
odkryj ten TEMAT
Muzeum Zamkowe w Malborku
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna