
Naczynie do serwowania jedzenia, napojów i guarapo
1969
Muzeum Narodowe w Szczecinie
Jest częścią kolekcji: Rzemiosło Indian Ameryki Południowej
Społeczność Noanamá (Waunana), zamieszkująca lasy tropikalne departamentu Chocó w północno–zachodniej Kolumbii rzeźbi wiele figur o różnych rozmiarach i funkcjach. Zazwyczaj pokrywają je symbolicznymi wzorami geometrycznymi, zoomorficznymi i antropomorficznymi, używając do tego czarnego barwnika z jadalnych owoców genipapo. Owoce tej rośliny zrywane są przez mężczyzn z drzewa Genipa americana. Następnie ich połówki podgrzewane są nad paleniskiem w naczyniu z tykwy do momentu, aż pod wpływem ciepła zmienią się w czarny płyn. Noanamá powstały barwnik wykorzystują również do ozdabiania ciała. Ornamentacja genipapo – zarówno przedmiotów jak i ciała – wykonywana jest za pomocą drewnianego widelca.
Zaprezentowany magiczny obiekt został wyrzeźbiony w bardzo lekkim i miękkim, a zarazem mocnym i sprężystym drewnie balsy (Ochroma pyramidale). Najprawdopodobniej wykonano go dla dziewczynki jako reprezentację jej osobistego ducha opiekuńczego, który towarzyszy jej do momentu wejścia w dorosłość. Gdy tylko to nastąpi figurka traci swoją moc i znaczenie, staje się zwykłym przedmiotem, zabawką (lalką) dla młodszego rodzeństwa.
Figurka pochodzi z kolekcji Borysa Malkina (1917–2009), antropologa, który w latach 1968–1972 prowadził badania terenowe wśród Noanamá. Została jednak zakupiona przez muzeum od osoby prywatnej, obdarowanej nią przez Malkina. Potwierdził to sam badacz przy okazji konsultacji z muzeum, wskazując na zrobione przez siebie oznaczenie z tyłu głowy figurki – literę S, stanowiącą inicjał imienia osoby obdarowanej.
Katarzyna Findlik-Gawron
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 25.2 cm, szerokość: 7 cm
Rodzaj obiektu
figurka, przedmiot magiczny, fetysz, lalka, zabawka dziecięca
Technika
rzeźbienie, malowanie
Tworzywo / materiał
drewno balsa, barwnik z owoców genipapo
Pochodzenie / sposób pozyskania
zakup
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Narodowe w Szczecinie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
1969
Muzeum Narodowe w Szczecinie
około 1987
Muzeum Narodowe w Szczecinie
1901 — 1969
Muzeum Narodowe w Szczecinie
odkryj ten TEMAT
Muzeum Okręgowe w Toruniu
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna