Medal za stłumienie powstania styczniowego
Muzeum Narodowe w Lublinie
Jest częścią kolekcji: Medale i ordery historyczne
Medaliony w sztuce europejskiej zaistniały w 1. połowie XIX w. Przedstawiały najczęściej płaskorzeźbiony portret postaci historycznych i osobistości zasłużonych dla kraju. Ta nowa forma sztuki najwcześniej pojawiła się we Francji, a wśród jej twórców byli znani rzeźbiarze. Medaliony odlewane były w metalu na zlecenie osób prywatnych lub instytucji. Pełniły często rolę portretów rodzinnych, które wieszano na ścianach domów dla upamiętnienia bliskich osób.
Prezentowany medalion przedstawia wizerunek Karola Levittoux (1820–1841), polskiego działacza niepodległościowego, który po aresztowaniu i brutalnym śledztwie w celi warszawskiej cytadeli popełnił samobójstwo. Nie chcąc wydać towarzyszy, podpalił siennik i zginął w ogniu. Wieść o jego bohaterskiej śmierci obiegła całą Europę, wywołując powszechne potępienie caratu. Śmierć Karola Levittoux zrodziła romantyczną legendę poświęcenia dla Ojczyzny, opiewaną w poezji i sztuce. Do jego czynu odwołuje się Cyprian Kamil Norwid w wierszu Burza i fragmencie dramatu Za kulisami, a Jerzy Andrzejewski pod wpływem dramatu Norwida zatytułował swoją powieść Popiół i diament. Postać Levittoux zainspirowała wielu poetów, takich jak Władysław Syrokomla, Mieczysław Romanowski, Roman Zmorski, Jan Kanty Radecki, Jerzy Czech, do napisania o nim wierszy. Przejmująco o bohaterze śpiewał bard Solidarności – Przemysław Gintrowski, a malarz Antoni Kozakiewicz uczcił jego pamięć obrazem Śmierć Karola Levittoux (reprodukcja Walerego Rzewuskiego w zbiorach Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie).
Medalion jest dziełem Henryka Levittoux (1822-1879), brata Karola, wziętego warszawskiego lekarza, filozofa i artysty, który w latach 1844-1858 przebywał w Paryżu. Studiował tam medycynę i zajmował się medalierstwem. Wygrawerowana inskrypcja pod portretem jest hołdem złożonym bratu przez autora medalionu.
Genowefa Horoszko
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt:
Rodzaj obiektu
medalion
Technika
odlewanie
Tworzywo / materiał
brąz
Pochodzenie / sposób pozyskania
zakup
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Narodowe w Szczecinie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
Muzeum Narodowe w Lublinie
1858 — 1879
Muzeum Narodowe w Szczecinie
przed 1858
Muzeum Narodowe w Szczecinie
odkryj ten TEMAT
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna