Krzesło — pastisz mebla gotyckiego
4. ćwierć XIX wieku
Muzeum Zamkowe w Malborku
Jest częścią kolekcji: Portret polski
Ujęty w formacie owalnym wizerunek popiersiowy młodej kobiety przedstawia księżną Antoninę Adelajdę Lubomirską z domu hrabiankę Potocką herbu Srebrna Pilawa (ok. 1743-?), córkę Franciszka Salezego Potockiego (1700-1772), wojewody kijowskiego i jego drugiej żony, Anny z Potockich (ok. 1723-1772). 8 stycznia 1771 r. Antonina Potocka została wydana za mąż za księcia Franciszka Ksawerego Lubomirskiego herbu Szreniawa (1747-1819), starostę sieciechowskiego oraz generała wojsk rosyjskich, któremu urodziła dwie córki: Elżbietę (zamężną za Ignacym Cetnerem) i Klementynę (zamężną za Piotrem Krogierem). Franciszek Ksawery Lubomirski żenił się jeszcze dwukrotnie: z Teofilą Rzewuską (zob. Wil.1256) oraz (po rozwodzie) z Marią Lwowną Naryszkin.
Nieznany z imienia i nazwiska malarz polski ukazał Antoninę Lubomirską z profilu (głowa 3/4 w lewo), na ciemnym, gładkim tle. Włosy ma wysoko zaczesane do góry, modnie pudrowane i układające się w pukle. Widoczna ozdobna, jasna kokarda, zawiązana na szyi portretowanej. Księżna jest ubrana w nisko wycięty, niebieski kaftanik, obrzeżony ciemnym futrem.
Antonina Adelajda z Potockich Lubomirska; wojewodzianka kijowska; Franciszek Salezy Potocki; herb Srebrna Pilawa (Pilawici); Franciszek Ksawery Lubomirski; Anna z Potockich Potocka; starosta sieciechowski; historyczna kolekcja wilanowska.
Agnieszka Woźniak-Wieczorek
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 53,5 cm, szerokość: 45,0 cm
Rodzaj obiektu
obraz
Technika
olej
Tworzywo / materiał
płótno
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
4. ćwierć XIX wieku
Muzeum Zamkowe w Malborku
ok. 1894
Muzeum Zamkowe w Malborku
ok. 1894
Muzeum Zamkowe w Malborku
odkryj ten TEMAT
Muzeum Okręgowe w Toruniu
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna