Köpfe zweier Afrikaner (Afrikaner) | Głowy dwóch Murzynów (Murzyni)
głowy męskie
1744 — 1747
Muzeum Narodowe w Szczecinie
Jest częścią kolekcji: Rysunki Giambattisty, Giandomenica i Lorenza Tiepolo
Giambattista Tiepolo, przygotowując wstępne rysunki do fresku przedstawiającego Ucztę Antoniusza i Kleopatry malowanego w 1745 roku w salonie Palazzo Labia w Wenecji, swobodnie rozmieścił na karcie papieru szkice głów trzech mężczyzn oraz murzyńskiego chłopca. Każdą z nich przedstawił w innym ujęciu, ale wszystkie ze zmarszczonymi brwiami, w pełnym skupieniu. Jeden z mężczyzn, z wysoką czapką ozdobioną pośrodku klejnotem, kieruje wzrok w lewo. Inny skłania gołą głowę w przeciwną stronę. Trzeci, w okularach, patrzy w prawo, w bok. Dziecko ukazane jest w lewym profilu. Szkice te artysta wykorzystał w górnej partii fresku, ukazując grupę osób po prawej stronie balkonu zwieszającego się nad stołem ucztujących władców. Mężczyzna w czapie grający na wioli należy do grupy muzyków umilających biesiadę. Przed nim stoi usługujący mu chłopiec, trzymający tacę z napojem w czarce. Dwaj pozostali mężczyźni, znajdujący się z tyłu, wpatrują się w rozłożony arkusz papieru. Mężczyzna w okularach, trzymając inny zrolowany papier w ręce, jednocześnie pokazuje coś na sklepieniu. Przypuszczalnie wszyscy oni są komentatorami rozwijających się wydarzeń, których głównymi bohaterami są Antoniusz i Kleopatra.
Rysunek został wykonany czarną i białą kredką na produkowanym w Wenecji grubym, niebieskim papierze ze znakiem wodnym papierni w formie trzech stycznych owali.
Rysunek jest częścią zbioru szkiców weneckiej rodziny Tiepolów z XVIII wieku. W Szczecinie znalazły się w początkach XX wieku. W trudnym okresie powojennym trafiły do Związku Radzieckiego. Obecnie znajdują się w Gabinecie Grafiki Muzeum Narodowego w Szczecinie.
Ewa Gwiazdowska
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 374 mm, szerokość: 272 mm
Rodzaj obiektu
rysunek
Technika
biała kredka, czarna kredka
Tworzywo / materiał
papier czerpany z filigranem, gruby, papier czerpany
Pochodzenie / sposób pozyskania
pozyskanie własne
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Narodowe w Szczecinie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
1744 — 1747
Muzeum Narodowe w Szczecinie
1701 — 1750
Muzeum Narodowe w Szczecinie
1744 — 1747
Muzeum Narodowe w Szczecinie
odkryj ten TEMAT
Muzeum Zamkowe w Malborku
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna