Forma piernikarska
XIX wiek
Muzeum Zamkowe w Malborku
Jest częścią kolekcji: Etnografia (Zamek w Kwidzynie)
Wytwórca pierników, czyli piernikarz jest zawodem znanym od średniowiecza. W Kwidzynie ostatni przedstawiciel tej specjalizacji jest wzmiankowany jeszcze po I wojnie światowej, a więc tradycja piernikarska jest bardzo długa. Choć dziś pierniki kojarzą nam się niemal wyłącznie z Toruniem, to warto pamiętać, że jeszcze przed II wojną światową działały mniejsze ośrodki produkujące pierniki na potrzeby rynku lokalnego. Takim miejscem był właśnie Kwidzyn. Tu przez ok. 40 lat działała Piernikarnia Klaffta.
Zamek w Kwidzynie posiada w swoich zbiorach wiele zabytków pochodzących z Muzeum Regionalnego Prus Zachodnich w Kwidzynie (Heimatmuseum Westpreussen in Marienwerder). Placówka ta funkcjonowała w mieście w latach 1925-1945. Kierował nią Waldemar Heym, którego zamiłowania archeologiczno-etnograficzne w znacznym stopniu wpłynęły na charakter gromadzonych zbiorów. Forma została przekazana w darze przez piekarza Sietzlera z Gardei w lutym 1925 roku. Dawny numer inwentarzowy to W. Pr. 140.
To forma dwustronna, na której widnieje z jednej strony przedstawienie kobiety siedzącej przy kołowrotku, a z drugiej karocy z jednokonnym zaprzęgiem. Zapewne to jedna z najstarszych i zarazem najlepiej opracowanych rzeźbiarsko form w kwidzyńskim zbiorze. Oba przedstawienia zostały wykonane z ogromną wprawą ręki. Wypełniono je w najdrobniejszym szczególe wewnętrznymi wzorami. Delikatność twarzy i kunszt, z jakim je wykonano świadczą o wysokich umiejętnościach autora. O ile w przypadku innych form z kwidzyńskiego zbioru zdarza się, że przedstawienia po obu stronach różnią się stylem, to ta bez wątpienia została wykonana przez jednego snycerza. Choć jego nazwisko nie jest jeszcze dziś znane, to pozostawił po sobie wyryte inicjały M.Z.
Joanna Jezierska
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 20 cm, szerokość: 12 cm
Rodzaj obiektu
Forma piernikarska
Technika
płaskorzeźba wklęsła
Tworzywo / materiał
drewno, grusza
Pochodzenie / sposób pozyskania
darowizna
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Zamkowe w Malborku
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
XIX wiek
Muzeum Zamkowe w Malborku
połowa XIX wieku
Muzeum Zamkowe w Malborku
XIX wiek
Muzeum Zamkowe w Malborku
odkryj ten TEMAT
Muzeum Narodowe w Szczecinie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna