
List do Emilii Ratz
1945-04-15
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
Jest częścią kolekcji: Rzemiosło rdzennych społeczności Ameryki Łacińskiej
Bogato zdobiony kaftan to część męskiego stroju używanego do tańca negritos (danza de los negritos lub cofradía de los negritos). Szczególną uwagę przykuwa, wkomponowana w haft na plecach, postać peruwiańskiego prezydenta Fernando Belaúnde Terrego (1912–2002), rządzącego w latach 1963–1968 i 1980–1985. Obok narodowych bohaterów na kaftanach pojawiają się motywy religijne i wzory florystyczne. Strój tancerzy negritos tworzą też ozdobione haftami i frędzlami spodnie oraz zapaski, dekorowane piórami i lusterkami nakrycia głowy, baty z dzwoneczkami, którymi tancerze pozorują uderzenia oraz białe i czarne maski skórzane symbolizujące pochodzących z Afryki mieszkańców Peru oraz Hiszpanów.
Negritos to zespół, czy też bractwo przebranych tancerzy występujących z okazji lokalnych świąt lub festiwali religijno-folklorystycznych. Zabawiają zgromadzoną publiczność tańcami wykonywanymi na podstawie choreografii opierającej się na energicznych ruchach i komicznych gestach. Choć dziś danzas de los negritos wykonują metysi, to ich początki sięgają czasów kolonialnych i sprowadzonej do Peru ludności afrykańskiej. W okresie Bożego Narodzenia niewolnikom przyznawano kilka dni wolności, które spędzali na adoracji Dzieciątka Jezus, odwiedzaniu szopek bożonarodzeniowych i kościołów.
Prezentowany kaftan pochodzi najprawdopodobniej z miejscowości Huancayo (region Junín), znanej właśnie z danzas de los negritos, jednak zakupiono go we wsi Huacho sin Pescado (region Lima) przez uczestników Polskiej Wyprawy Naukowej w Andy, zorganizowanej w 1978 roku do Peru i Boliwii. Współorganizator ekspedycji, prof. dr hab. Aleksander Posern-Zieliński opisał okoliczności nabycia w jednej z publikacji: „Szczęśliwym trafem kilka takich kaftanów trafiło do polskich muzeów dzięki temu, iż ich właściciel bardzo pilnie potrzebował pieniędzy, by załatwić jakąś ważną sprawę w Limie”.
Katarzyna Findlik-Gawron
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 66.5 cm, szerokość: 61 cm
Rodzaj obiektu
kaftan, strój ceremonialny, strój świąteczny, strój męski
Technika
haftowanie, szycie
Tworzywo / materiał
welur syntetyczny , bawełna, satyna, cekiny, paciorki szklane, nić bawełniana, nić z tworzywa sztucznego, nić z włókna roślinnego, nić jedwabna, nić wełniana, nić metalizowana
Pochodzenie / sposób pozyskania
zakup
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Narodowe w Szczecinie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
1945-04-15
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
1978
Muzeum Narodowe w Szczecinie
około 1970 — 1975
Muzeum Narodowe w Szczecinie
odkryj ten TEMAT
Muzeum Okręgowe w Toruniu
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna