Pałasz oficerski regimentu konnego królów saskich
1726 — 1750
Muzeum Zamkowe w Malborku
Jest częścią kolekcji: Meble
Lustro wiszące z pocz. XVIII w. (jedno z zespołu Wil.3061, Wil.3062, Wil.3063) ze względów stylistycznych jest przypisywane warsztatowi angielskich rzemieślników Jamesa Moore'a i Johna Gumley, dostawców na dwór królewski, którzy specjalizowali się w rzeźbionych meblach złoconych techniką gesso grosso.
Tafla zwierciadlana składa się z dwóch części o fazowanych krawędziach na obwodzie i w miejscu połączenia płyt (dla uniknięcia zniekształceń odbitych obrazów na ich styku). Głównym atutem, wyróżniającym je spośród innych luster jest jego oprawa - drewniana rama bogato rzeźbiona płaskorzeźbionymi motywami roślinnymi i pełnoplastycznymi elementami w układzie symetrycznym. Zasadniczy akcent dekoratorski położony został na bogato rzeźbione zwieńczenie, z główką i pióropuszem w szczycie flankowaną przez dwie antytetycznie ustawione ptasie głowy. Boczne listwy ramy zdobione są skromniej; reliefowymi dekoracjami, zwojami długich liści akantu i wolutami, będącymi pozostałościami ornamentu okuciowego. Dolna krawędź zamyka kompozycję wklęsło-wypukłym ornamentem z muszlą umieszczoną na osi. Wewnętrzna część obramienia wykonana z pasków zwierciadła i oddzielona od tafli cienką drewnianą listewką, zwiększa powierzchnię lustra.
Analogicznie do pozostałych angielskich mebli z tego okresu zdobionych techniką gesso grosso zachowanych w zbiorach wilanowskich, wysoki poziom artystyczny rzeźby podkreślają mistrzowsko rozłożone akcenty złocenia wskazujące na wyjątkową biegłość rzemieślników. Lustro rejestrowane jest wśród wyposażenia apartamentu ks. Izabeli Lubomirskiej w pałacu wilanowskim.
AK
wilanowska kolekcja, warsztat angielski, apartament ks. Lubomirskiej, gesso grosso
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 238,0 cm, szerokość: 99,0 cm
Rodzaj obiektu
mebel szkieletowy
Technika
rzeźbienie, złocenie, technika gesso, puncowanie
Tworzywo / materiał
drewno; tafla lustrzana; gips
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
1726 — 1750
Muzeum Zamkowe w Malborku
1691 — 1710
Muzeum Zamkowe w Malborku
1725 — 1730
Muzeum Zamkowe w Malborku
odkryj ten TEMAT
Muzeum Okręgowe w Toruniu
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna