Forma piernikarska dwustronna Katarzynka + Herb Torunia
XIX wiek
Muzeum Okręgowe w Toruniu
Jest częścią kolekcji: Historia Torunia i regionu
W 1857 roku powstał w Toruniu kolejny, po słynnej Fabryce Pierników Gustav Weese, znaczący zakład piernikarski. Pierwszy właściciel rozpoczynał działalność z trzema robotnikami. W 1885 roku firmę przejął syn Herrmanna – Oscar, który rozbudował ją.
Do wyrobu pierników fabryka Herrmann Thomas zatrudniała rocznie ok. 150–200 pracowników (ok. 1907 r.), a produkcja „katarzynek” w tym czasie wynosiła ok. 10 milionów sztuk. Rynki zbytu firmy znajdowały się nie tylko w Europie, ale także w Ameryce, Afryce, Australii. W 1900 roku Oscar Thomas został mianowany „Nadworny Dostawca Jego Wysokości Cesarza Niemiec i Króla Prus oraz Jego Wysokości Cesarza Austrii i Króla Węgier”. Fabryka mieściła się przy Rynku Nowomiejskim 4 i działała do II wojny światowej.
Stanisław Dąbrowski w swoim inwentarzu z 1926 roku odnotował 152 klocki piernikarskie znajdujące się w posiadaniu właścicieli firmy. Po II wojnie światowej do muzeum trafiło 19 form, które zostały przekazane jako mienie poniemieckie w 1945 roku. W 2016 roku Muzeum Okręgowe w Toruniu zakupiło formę dwustronną z przedstawieniem „Katarzynki” i Herbu Torunia, która należała do tej firmy. Wśród wielu motywów na formach do najbardziej popularnych w Toruniu należał właśnie herb Torunia i „Katarzynka”.
Forma dwustronna przedstawiająca sześć krążków (medalionów) „Katarzynkę” i herb Torunia pochodzi z XIX wieku. Forma jest niewielka, ma kształt prostopadłościanu o wymiarach ok. 15 cm wysokości, 9 cm szerokości i 3 cm grubości. Powstała w warsztacie toruńskim.
Jest wykonana z drewna jabłoni o kolorze ciemnobrązowym. Po jednej stronie znajduje się sześć okrągłych medalionów, utworzonych z ornamentu gałązkowego, w środku mamy ornament punktowy, a wolne miejsca między medalionami wypełniają motywy stylizowanych kwiatów. Druga strona przedstawia mur z otwartą bramą miejską, trzema basztami oraz aniołem, który miał symbolizować opiekę nad miastem – herb Torunia. Na bocznych dłuższych krawędziach formy wyryte zostało H.T. A.8.1.3.Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 15 cm, szerokość: 9 cm
Rodzaj obiektu
Forma piernikarska
Technika
snycerka, płaskorzeźba wklęsła
Tworzywo / materiał
drewno, jabłoń
Pochodzenie / sposób pozyskania
zakup
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Okręgowe w Toruniu
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
XIX wiek
Muzeum Okręgowe w Toruniu
po 1920
Muzeum Okręgowe w Toruniu
po 1900
Muzeum Okręgowe w Toruniu
odkryj ten TEMAT
Muzeum – Zamek w Łańcucie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna