Pałasz oficerski regimentu konnego królów saskich
1726 — 1750
Muzeum Zamkowe w Malborku
Jest częścią kolekcji: Rzemiosło artystyczne Dalekiego Wschodu
Prostopadłościenna drewniana szkatuła dekorowana laką i słonińcem. Powierzchnia puzdra została pokryta imitacją laki oraz bogactwem rzeźbionych i polichromowanych dekoracji wykonanych w kamieniu mydlanym. Front szkatuły zdobi metalowe okucie z zameczkiem, z tyłu umieszczono dwa dekoracyjne zawiasy. Po bokach pudełka zamontowano półokrągłe uchwyty z rozetkami. Wszystkie krawędzie naczynia zaakcentowano czerwienią. Dodatkowo wzmocniono i ozdobiono je podłużnymi okuciami. Wnętrze puzdra, wypełnione czerwoną imitacją laki, zdobi dodatkowo piękna scena pejzażowo-figuralna umieszczona na spodniej stronie wieka.
Technika zdobienia laką należy do szczególnie trudnych i wymagających. Polega na wielokrotnym pokrywaniu przedmiotu cienką warstwą laki i każdorazowym polerowaniu każdej powłoki. Dzięki temu procesowi powierzchnie zdobione laką zachwycają niezwykłym blaskiem, ulotnym ze względu na degradujące działanie promieni słonecznych. Ze względu na długotrwały i kosztowny proces dekorowania laką, imitowano ją stosując rozmaite mieszanki surowców, mające naśladować walory laki.
W XIX wieku szkatuła przypuszczalnie stanowiła element wyposażenia dawnych Pokojów Chińskich zlokalizowanych na piętrze korpusu pałacu, zaprojektowanych i zaaranżowanych przez Stanisława Kostkę Potockiego, wzbogacanych o interesujące przedmioty przez jego potomnych.
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 22,0 cm, szerokość: 44,5 cm
Technika
malowanie, imitacja laki
Tworzywo / materiał
drewno; kamień
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
1726 — 1750
Muzeum Zamkowe w Malborku
1691 — 1710
Muzeum Zamkowe w Malborku
1725 — 1730
Muzeum Zamkowe w Malborku
odkryj ten TEMAT
Muzeum – Zamek w Łańcucie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna