Kowadełko z brązu
około 900 p.n.e. — 750 p.n.e.
Muzeum Narodowe w Szczecinie
Jest częścią kolekcji: Wczesne średniowiecze na Pomorzu
Srebrny, dwustożkowaty paciorek, wykonany z dwóch połączonych ze sobą trójkątnych blaszek z zaokrąglonymi wierzchołkami, zdobiony drobinkami filigranu został znaleziony w miejscowości Bogucino, w powiecie kołobrzeskim. Wchodził w skład skarbu, w którym znajdowały się jeszcze dwa paciorki tego typu wraz z innymi elementami biżuterii i monetami, które umieszczono w naczyniu glinianym zakopanym pod dużym kamieniem. Moment złożenia w ziemi całego znaleziska gromadnego datowany jest na okres po 995 roku.
Srebro wykorzystywane na terenie Słowiańszczyzny w większości pochodziło z importu. Niewielką część pozyskiwano również z rodzimych rud ołowiu lub miedzi. Początkowo surowiec srebrny docierał z terenów arabskich w postaci monet, które przetapiano na ozdoby.
Najdawniejsi rodzimi wytwórcy posługiwali się prostymi metodami złotniczymi, jak kucie, odlewanie czy formowanie z drutu, o czym świadczyć mogą najstarsze znaleziska tej kategorii zabytków. Rozwój technik produkcyjnych odbywał się dzięki własnej praktyce, ale przede wszystkim dzięki kontaktom ze złotnikami europejskimi. Szczególne jest to widoczne w wyrobach z X-XI wieku, kiedy szeroko zaczęto stosować wysokiej jakości techniki zdobnicze, takie jak filigran, czyli wykonywanie ozdób za pomocą drobnych drucików oraz granulacja, polegająca na zdobieniu za pomocą drobnych kuleczek. Zastosowanie nowych technik i rozwój umiejętności lokalnych złotników spowodował także poszerzenie zakresu form wytwarzanych przedmiotów.
Ewa Górkiewicz-Bucka
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 1.1 cm, szerokość: 1.3 cm
Rodzaj obiektu
paciorek, ozdoba
Technika
kucie, granulacja, cięcie, spawanie
Tworzywo / materiał
srebro
Pochodzenie / sposób pozyskania
przekaz
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Narodowe w Szczecinie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
około 900 p.n.e. — 750 p.n.e.
Muzeum Narodowe w Szczecinie
około 600 p.n.e. — 400 p.n.e.
Muzeum Narodowe w Szczecinie
około 900 p.n.e. — 750 p.n.e.
Muzeum Narodowe w Szczecinie
odkryj ten TEMAT
Muzeum Okręgowe w Toruniu
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna