Krzesło — pastisz mebla gotyckiego
4. ćwierć XIX wieku
Muzeum Zamkowe w Malborku
Jest częścią kolekcji: Grafika
Litografia pochodzi z wydawnictwa zatytułowanego „Album Polonais”, na który składało się 12 scen dokumentujących krajobraz kulturowy Polski. Jest to szczególnie ciekawe w kontekście czasu i miejsca wydania – Paryż, w drukarni Drouarta, roku 1853. Autorem zbioru był Jan Nepomucen Lewicki (1795-1871), wykształcony w Krakowie i Warszawie artysta, którego polem wyrazu artystycznego stała się grafika. Krótko zatrudniony był jako litograf Banku Polskiego, którą to posadę stracił w wyniku represji po powstaniu listopadowym. Jego dalsze życie, z przerwą na lata 1859-1865, toczyło się poza krajem. Lewicki tworzył grafiki w szerokim wachlarzu tematycznym. Wśród jego prac znajdują się sceny historyczne, religijne, rodzajowe, satyryczne, topograficzne, a także przedstawienia w duchu „starożytniczym” – dokumentujące dawną kulturę materialną. W zbiorach Muzeum wilanowskiego zachowały się trzy karty wydawnictwa: Okładka, której kompozycja prezentuje zbiór portretów zasłużonych w historii Polaków, w układzie chronologicznym, oraz karty pt. Ubiory szlachty, Buńczuk Jana III.
Utrwalona w odbitce wykonanej w technice litografii okładka, a właściwie – frontyspis „Albumu” to rycina o prostokątnej kompozycji, ze ściętymi rogami. Na niej, w układzie na kształt litery „U” przedstawione zostały, w popiersiach lub do pasa, postaci historyczne. Galerię zasłużonych Polaków zamyka biały orzeł o rozpostartych skrzydłach. Na samym środku, na jasnym, promienistym tle, umieszczony został tytuł wydawnictwa: ALBUM POLONAIS. Pod samym tytułem naszkicowana została postać króla Zygmunta III Wazy, wzorowana na pomniku umieszczonym na kolumnie warszawskiej. Galeria z postaciami ułożona jest chronologicznie, począwszy od lewej górnej strony, gdzie widzimy postaci w strojach z epoki średniowiecza, po prawy górny rogu – w strojach pochodzących z XIX wieku. Z lewej strony u dołu, pod postacią hetmana – najprawdopodobniej Jana Karola Chodkiewicza, przeczytać możemy sygnaturę twórcy: J. Lewicki.
wizerunki, Drouart, litografia, litografia Banku Polskiego, powstanie listopadowe, zasłużeni Polacy, Polacy, galeria, orzeł biały, frontyspis, okładka
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 23,2 cm, szerokość: 15,4 cm
Rodzaj obiektu
grafika
Technika
litografia
Tworzywo / materiał
papier
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
4. ćwierć XIX wieku
Muzeum Zamkowe w Malborku
ok. 1894
Muzeum Zamkowe w Malborku
ok. 1894
Muzeum Zamkowe w Malborku
odkryj ten TEMAT
Muzeum Okręgowe w Toruniu
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna