Krzesło — pastisz mebla gotyckiego
4. ćwierć XIX wieku
Muzeum Zamkowe w Malborku
Jest częścią kolekcji: Portret polski
Nieznany malarz (najprawdopodobniej) polski przedstawił na portrecie ze zbiorów wilanowskich hrabinę Antoninę Rzewuską z domu hrabiankę Potocką (ok. 1720?-ok.1770?), stosując ujęcie popiersiowe w formacie prostokątnym. Widzimy damę w młodym wieku, ubraną w mocno wygorsowaną, błękitną suknię, udekorowaną bukiecikiem splecionym z różnobarwnych kwiatów, przypiętym na gorsie, z rękawami drapowanymi w zgięciach łokci i tamże przyozdobionymi białą koronką (taką samą białą koronkę krawcy przyszyli przy wykroju dekoltu). Dolną partię kompozycji dzieła zajmuje draperia purpurowego płaszcza hrabiny. Dworskie w stylu uczesanie Antoniny Rzewuskiej składa się z upięcia ciemnobrunatnych włosów, spływających w pasmach na kark, ozdobionych czerwonymi kwiatkami na czubku głowy. Biżuteria (okazałe kolczyki z gruszek perłowych, dwurzędowa perłowa kolia otaczająca szyję) nie jest zanadto zbytkowna, ale dostatecznie demonstruje wysoki status materialny portretowanej i jej rodziny.
W dostępnych zestawieniach danych o charakterze genealogicznym nie ma jasności co do głównych faktów z życia Antoniny z Potockich Rzewuskiej. Urodziła się prawdopodobnie około 1720 r. jako córka Józefa Felicjana Potockiego (zm. 1723) i Teofili Teresy z domu Cetner (zm. 1742), a zatem była siostrą Franciszka Salezego Potockiego (1700-1772), wpływowego wojewody kijowskiego. W 1731 r. (?) została drugą żoną Seweryna Józefa Beydo-Rzewuskiego (ok. 1691-1755), podczaszego wielkiego koronnego i wojewody wołyńskiego. Zmarła około 1770 r.
Obraz znajdował się niegdyś w dawnej „galeryi” w pałacu rodziny Potockich w Wilanowie, gdzie prezentowano między innymi wizerunki antenatów.
Antonina z Potockich Rzewuska (ok. 1720?-ok.1770?); Józef Felicjan Potocki (zm. 1723); Teofila Teresa Potocka z domu Cetner (zm. 1742); Franciszek Salezy Potocki (1700-1772), wojewoda kijowski; Seweryn Józef Beydo-Rzewuski (ok. 1691-1755), podczaszy wielki koronny, wojewoda wołyński; wojewodzina wołyńska; „galerya” obrazów w pałacu rodziny Potockich w Wilanowie.
Agnieszka Woźniak-Wieczorek
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 72,5 cm, szerokość: 54,0 cm
Rodzaj obiektu
obraz
Technika
olej
Tworzywo / materiał
płótno
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
4. ćwierć XIX wieku
Muzeum Zamkowe w Malborku
ok. 1894
Muzeum Zamkowe w Malborku
ok. 1894
Muzeum Zamkowe w Malborku
odkryj ten TEMAT
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna