Krzesło — pastisz mebla gotyckiego
4. ćwierć XIX wieku
Muzeum Zamkowe w Malborku
Jest częścią kolekcji: Grafika
W zbiorach wilanowskich znajdują się dwie grafiki należące do serii; jest to prezentowana, ukazująca scenę spotkania cesarza austriackiego Leopolda I Habsburga z królem Janem III Sobieskim po bitwie przeciwko Turkom, oraz druga, ilustrująca pełen napięcia moment poprzedzający wydarzenia spod Wiednia (zob. nota do obiektu Wil.6034, Hrabia Wilczek błagający Jana III o pomoc dla Wiednia). Być może obok dwóch wspomnianych na serię składało się więcej kompozycji, nie mamy jednak o nich wiedzy, ani świadectw ikonograficznych. Zważywszy na pokrewną historycznie tematykę obu scen, możemy przypuszczać, że powstała ona jako zbiór okolicznościowy, na upamiętnienie obrony Wiednia, w kolejną rocznicę 1683 roku (prawdopodobnie ok. 1883).
Uwieczniona na papierze scena dokumentuje konsekwencje przystania Sobieskiego na prośbę ambasadora wiedeńskiego i nuncjusza papieskiego o ratunek dla Wiednia. Jak wiemy, 12 września rozegrała się walna bitwa zrzeszonych wojsk chrześcijańskich pod dowództwem Jana III, przeciw oblegającym stolicę cesarstwa Turkom. Po zwycięstwie, dnia 15 września w niewielkiej miejscowości pod Wiedniem Schwechat, doszło do spotkania króla z cesarzem (cesarz na wieść o pokonaniu Turków wrócił do Wiednia). Moment spotkania opisał Sobieski powściągliwymi słowami w liście do Marii Kazimiery: Przywitaliśmy się tedy dosyć ludzko: uczyniłem mu komplement kilka słów po łacinie; on tymże odpowiedział językiem, dosyć dobrymi słowami. Historia podaje, że spotkanie było przykre dla króla i wojska polskiego, a nastrój jaki zapanował w jego konsekwencji, pozostawał daleki od oczekiwanej przez stronę polską wdzięczności. Pierwowzorem dla przeniesionej na papier sceny jest obraz niemieckiego artysty działającego w Austrii, Johanna Nepomuka Hoechle (1790-1835), przedstawiający tytułowe wydarzenie (https://www.wilanow-palac.pl/sobiesciana/spotkanie_leopolda_i_z_janem_sobieskim_sobiesciana.html)
Do obu odbitek z serii (tej, oraz nr Wil.6034) dołączono opisy w języku niemieckim znajdujące się na doczepionych od góry papierowych przesłonkach z cienkiego papieru. Podpisy krótko opisują prezentowane wydarzenia i podają autorów obrazów – pierwowzorów.
Wiedeń, bitwa pod Wiedniem, Johann Nepomuk Hoechle, spotkanie, król, cesarz, list, Maria Kazimiera, królowa
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 34,2 cm, szerokość: 44,8 cm
Rodzaj obiektu
grafika
Technika
heliograwiura
Tworzywo / materiał
papier
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
4. ćwierć XIX wieku
Muzeum Zamkowe w Malborku
ok. 1894
Muzeum Zamkowe w Malborku
ok. 1894
Muzeum Zamkowe w Malborku
odkryj ten TEMAT
Muzeum Zamkowe w Malborku
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna