List do Emilii Ratz
1945-04-15
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
Jest częścią kolekcji: Listy do Tadeusza Perla od rodziny i przyjaciół z Warszawy, 1938-1947
List od ojca z getta warszawskiego, z początku czerwca 1942. Dane adresowe wypisane też przez niego, adres zwrotny – jak w każdym z listów – Marii Karczmarek (na Powiślu).
Na rewersie dwa znaczki pocztowe (jeden naklejony, z wizerunkiem Adolfa Hitlera, drugi nadrukowany), częściowo zachowana nalepka polecenia, pieczątki pocztowe.
W liście wyjątkowo zaburzony został schemat korespondencyjny stosowany przez Leona Perla: tekst zaczyna się od informacji o wydarzeniu bieżącym, co oznacza, że nadawcy zależało na kontakcie, o którym wspomina – zmiana w kompozycji listu jest tym mocniejszym wyakcentowaniem życzenia. Dalej mowa o paczkach i o tym, jaki rodzina robi z nich użytek, później następują – zazwyczaj podawane w zakończeniu i krócej – uwagi o pogodzie. Na końcu listu relacja z codzienności, jak zawsze w zamierzeniu ojca pokrzepiająca.
Treść (zapis częściowo uwspółcześniony):
Mój Drogi! Odwiedził nas stryj p. Sophie [osoba nierozpoznana]. Pisała mu, że jej nie odwiedzasz. Źle robisz, bo mogłaby Ci w niejednym poradzić. Więc proszę, nie omieszkaj odwiedzić ją jak najprędzej, napisz, jak się ma i jak ma się jej troje dzieciaków. U nas wszystko po staremu. W domu ruch, bo obecnie i Roma u nas się stołuje. Do stołu siada więc 9 osób. Jak więc widzisz nie lada odchodzi u nas restauracja. Trzeba duży gar zagotować, aby każdy otrzymał porządny talerz zupy. Do tego zawsze jest jeszcze jakaś inna potrawa, a 2 razy na tydzień mięso. Więc nie jest najgorzej. Zdrowie wszystkim dopisuje. Czekam na wiadomość co do dzieci p. Sophie i pozdrawiam serdecznie LP
9/6 1942
transkr. Ewa Małkowska-Bieniek, oprac. Przemysław Kaniecki
Autor / wytwórca
Rodzaj obiektu
korespondencja
Technika
rękopis, stemplowanie, druk
Tworzywo / materiał
papier
Pochodzenie / sposób pozyskania
darowizna
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
1945-04-15
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
1942
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
1942-12-21
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
odkryj ten TEMAT
Muzeum Narodowe w Szczecinie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna