Pałasz oficerski regimentu konnego królów saskich
1726 — 1750
Muzeum Zamkowe w Malborku
Jest częścią kolekcji: Portret polski
Popiersie męskie ze zbiorów wilanowskich ukazuje młodego członka rodu Gołębiowskich pieczętujących się herbem Gozdawa, Stefana (daty życia nieznane). Według przekazu rodzinnej tradycji, po ożenku Józefa Gozdawy-Gołębiowskiego (ur. 1878) z Lidią Klementiewą, Rosjanką z pochodzenia, ród związał się węzłami dalekiego pokrewieństwa z dynastią Romanowów.
Z obrazu spogląda na nas młodzieniec o krótkich, czarnych włosach, ubrany w granatowy mundur z czerwonymi obszyciami, zapinany na metalowe guziki. Spod wysokiego, stojącego, sztywnego kołnierza munduru są widoczne fragmenty wysokiego, białego kołnierza, wokół którego został okręcony suty biały krawat. Tło ciemne, gładkie.
Napis na odwrociu dzieła informuje, że w momencie powstania portretu (1819) Stefan Gozdawa Gołębiowski był studentem Liceum Krzemienieckiego. Ciekawa koincydencja polega na fakcie, że autor obrazu, Józef Pitschmann (1758-1834), piastował stanowisko profesora Liceum Krzemienieckiego, a zatem artysta być może sportretował swojego ucznia. Pozostawił po sobie ogromny dorobek malarski, na który składają się przede wszystkim liczne portrety, znajdujące się w zbiorach publicznych i prywatnych w Polsce.
Stefan Gozdawa Gołębiowski; Józef Franciszek Jan Pitschmann (Pitschman) (1758-1834); 1819 rok; A. Łukaszewicz; Roś; 1910 rok; Ordynacja Roska; Liceum Krzemienieckie.
Agnieszka Woźniak-Wieczorek
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 53,0 cm, szerokość: 40,0 cm
Rodzaj obiektu
obraz
Technika
olej
Tworzywo / materiał
płótno
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
1726 — 1750
Muzeum Zamkowe w Malborku
1691 — 1710
Muzeum Zamkowe w Malborku
1725 — 1730
Muzeum Zamkowe w Malborku
odkryj ten TEMAT
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna