Pałasz oficerski regimentu konnego królów saskich
1726 — 1750
Muzeum Zamkowe w Malborku
Jest częścią kolekcji: Rzemiosło artystyczne Dalekiego Wschodu
Okrągły płaski porcelanowy talerz zdobiony w stylu japońskiego imari. Lustro naczynia zdobi stojący na dekoracyjnej podstawce wazon z rozległą kompozycją floralną z kwitnącą gałązką peonii. Dekoracja kołnierza talerza obejmuje cztery symetrycznie rozmieszczone kompozycje – dwie z motywami stylizowanego kwitnącego kudzu, dwie z motywem ptaka, pooddzielane chryzantemową rozetką ujętą złotą wicią na kobaltowym tle. Wszystkie wspomniane motywy niosą za sobą pozytywne treści symboliczne, choć w sztuce przeznaczonej na eksport są to po prostu pięknie dekorowane przedmioty, pozbawione głębi tej treści.
Talerz z jego dekoracją jest typowym przykładem zdobienia nazywanego „Imari”, czyli porcelany wytwarzanej w Arita na wyspie Kiusiu. Określenie Imari pochodzi od nazwy portu, z którego wypływały statki z japońskimi wyrobami eksportowymi. Kolorystyka charakterystyczna dla porcelany typu Imari obejmowała podszkliwny kobalt i naszkliwną czerwień żelazową i złocenia. Wyroby dalekowschodnie były niezwykle cenione i pożądane w Europie, dlatego też od XVII wieku produkowano je z przeznaczeniem na rynek europejski jako naczynia dekoracyjne.
Talerz pochodzi z kolekcji Ireneusza Szarka, jednego z ważniejszych polskich kolekcjonerów. Wzbogaca zbiór porcelany japońskiej gromadzonej w pałacu wilanowskim od XVII wieku.
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 4,7 cm, szerokość: 27,6 cm
Rodzaj obiektu
naczynie dekoracyjne
Technika
kobalt, złocenie
Tworzywo / materiał
porcelana
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
1726 — 1750
Muzeum Zamkowe w Malborku
1691 — 1710
Muzeum Zamkowe w Malborku
1725 — 1730
Muzeum Zamkowe w Malborku
odkryj ten TEMAT
Muzeum – Zamek w Łańcucie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna