Srebrna odznaka w formie celtyckiego krzyża równoramiennego o zaokrąglonych krawędziach wychodzących nieznacznie poza dekorowany wieniec. W centralnym miejscu znajduje się medalion z herbem Kwidzyna w wieńcu z liści dębowych oraz z napisem w otoku - Schützengilde "Winrich von Kniprode" Marienwerder, który został ujęty koralowym pierścieniem. Na odwrocie natomiast oprócz puncy producenta i próby srebra wygrawerowano pamiątkowy napis – „19. Westpr. Bundessch. Marienwerder 1932 Gildeschießen. 1", co można uznać za informację dot. uczestnictwa i przyznania odznaczenia za wygrane 19 zawody strzeleckie Zachodniopruskich Związków Strzeleckich, które odbyły się w Kwidzynie.
Gildie (bractwa) strzeleckie Winrich von Kniprode były niegdyś silnie zakorzenione w kulturze mieszkańców Prus Wschodnich i Zachodnich. Ich tradycja sięga połowy XIV wieku, kiedy to zostały powołane przez wielkiego mistrza Winricha von Kniprode, m.in. w celu obrony miast. W późniejszych wiekach obyczaj ten był kultywowany i rozwijany. W latach 20. XX wieku związek zyskał rangę i status jednej z najstarszych organizacji strzeleckich w Niemczech. W 1926 r. obchodził hucznie swoje 575 urodziny. Do dnia dzisiejszego zachowała się niewielka grupa niemych świadków historii związanych z dawną gildią strzelecką, do których zaliczyć możemy właśnie odznaczenia i medale. Wybijano je lub odlewano, jako pamiątki nagrodowe dla tzw. Królów (zwycięzców zawodów) lub pamiątki okazjonalne (np. na specjalne lub rocznicowe okazje).
Od 1925 r. kwidzyński związek posiadał nową strzelnicę zlokalizowaną przy Liebenthaler Chaussee (ob. ul. Sportowa). Składała się ona z wolnostojącego budynku głównego z przestronnymi salami na parterze i na poddaszu oraz z dostawianą do niego drewnianą halą strzelecką na 30 stanowisk, z której było wyjście na tory strzeleckie zamknięte kulochwytem w postaci wału ziemnego. Autorem projektu całego założenia był Florian Trojanowski, który odpowiadał również za budownictwo miejskie. Prace murarskie i stolarskie wykonały przedsiębiorstwa Ericha Tuchela oraz Hansa Gorkenanta.
Zamek w Kwidzynie dysponuje także innymi pamiątkami numizmatycznymi oraz militarnymi, związanymi z kulturą i działalnością tej wielowiekowej organizacji.
Łukasz Rzepczyński