Pałasz oficerski regimentu konnego królów saskich
1726 — 1750
Muzeum Zamkowe w Malborku
Jest częścią kolekcji: Rzemiosło artystyczne Dalekiego Wschodu
Duży okrągły porcelanowy talerz gęsto zdobiony motywami dekoracyjnymi. Średnica naczynia jest dość duża, przekraczająca pół metra – częsta dla tego rodzaju przedmiotów. Talerz jest również stosunkowo głęboki.
Dekoracja centralnej partii lustra została ujęta kobaltowym okręgiem. Przedstawia parę bijin – japońskich piękności odzianych w kimono, w tle zaś pawilon i górującą rozłożystą sosnę. Pozostałą część lustra naczynia oraz kołnierz zajmuje piękna złota karakusa na ciemnokobaltowym tle, i cztery rezerwy, czyli wyodrębnione pola obwiedzione krawędzią, wypełnione dekoracją. Karakusa to motyw zdobniczy wywodzący się z arabeski – ornamentu powstałego w islamskich kulturach Bliskiego Wschodu. Trafił on do Azji dzięki transportom różnorodnych towarów prowadzonym Jedwabnym Szlakiem. W Japonii motyw karakusa znany jest od około 7 wieku n.e.
Każda ze złotych dekoracji rezerw talerza niesie za sobą treści symboliczne. Bambus symbolizuje zimę, chryzantemy jesień, peonie lato, zaś ukwiecone gałązki wiśni i magnolii wiosnę. Para bażantów symbolizuje cesarską elegancję.
Dekoracja talerza nie jest typowa dla wyrobów Imari, które powstawały w ówcześnie w japońskich wytwórniach w Arita na wyspie Kiusiu. Być może naczynie to powstało na specjalne zamówienie. Określenie Imari pochodzi od nazwy portu, z którego wypływały statki z japońskimi wyrobami eksportowymi. Kolorystyka charakterystyczna dla porcelany typu Imari obejmowała podszkliwny kobalt i naszkliwną czerwień żelazową i złocenia. Wyroby dalekowschodnie były niezwykle cenione i pożądane w Europie, dlatego też od XVII wieku produkowano je z przeznaczeniem na rynek europejski.
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 9,0 cm, szerokość: 54,0 cm
Technika
kobalt, szkliwienie, złocenie
Tworzywo / materiał
porcelana
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
1726 — 1750
Muzeum Zamkowe w Malborku
1691 — 1710
Muzeum Zamkowe w Malborku
1725 — 1730
Muzeum Zamkowe w Malborku
odkryj ten TEMAT
Muzeum Narodowe w Szczecinie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna