Krzesło — pastisz mebla gotyckiego
4. ćwierć XIX wieku
Muzeum Zamkowe w Malborku
Jest częścią kolekcji: Portret polski
Portret hrabiego Franciszka Piotra Potockiego (1745-1829), namalowany w 1811 r. przez nierozpoznanego malarza sygnującego swe dzieła: „Fr. R.”, jest jednym z dwóch portretów starosty szczerzeckiego (a także posła polskiego w Stambule) w zbiorach wilanowskich (pierwszy ukazuje hrabiego w młodym wieku – zob. Wil. 1175).
Na gładkim tle barwy brunatnoszarej przedstawiono popiersie pełnego dystynkcji starszego mężczyzny (w wieku około sześćdziesięciu sześciu lat), z siwiejącymi krótkimi włosami i bokobrodami, ubranego w czarny surdut. Rozchylenie surdutu na piesiach wydobywa spodnią białą kamizelkę, na wskroś której została przepasana błękitna wstęga orderu Orła Białego. Reprezentacyjne odzienie portretowanego dopełnia biały krawat - z żabotem w tym samym kolorze - przylegający do wysokiego kołnierza. Obydwa portrety „wilanowskie” pokazują, że Franciszek Piotr Potocki, jeśli nawet nie zachował do późnego wieku sposobu strzyżenia włosów z młodości (charakterystyczna krótka grzywka, odsłaniająca większą połać czoła), to przynajmniej nie raz do tego rozpoznawalnego uczesania powracał.
Za swego życia hrabia był wielokrotnie portretowany, na przykład przez Antona Graffa (1736-1813), twórcę między innymi portretu hrabiego Stanisława Kostki Potockiego (1785; Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, nr inw. Wil.1747). Powstały przynajmniej dwa interesujące konterfekty, wzorowane na Portrecie hrabiego Franciszka Potockiego Graffa, znajdujące się obecnie w zbiorach: Muzeum Narodowego w Krakowie (koniec XVIII w. lub początek XIX w.; nr inw. MNK XII-A-579MNK XII-A-579) i Zamku Królewskiego w Warszawie – Muzeum (początek XIX w.; nr inw. ZKW/527/ab).
Franciszek Piotr Potocki (1745-1829); starosta szczerzecki; historyczna kolekcja wilanowska; Anton Graff (1736-1813).
Agnieszka Woźniak-Wieczorek
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 38,5 cm, szerokość: 33,0 cm
Rodzaj obiektu
obraz
Technika
olej
Tworzywo / materiał
płótno
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
4. ćwierć XIX wieku
Muzeum Zamkowe w Malborku
ok. 1894
Muzeum Zamkowe w Malborku
ok. 1894
Muzeum Zamkowe w Malborku
odkryj ten TEMAT
Muzeum Okręgowe w Toruniu
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna