Paszport USA Dory Kalinówny | Passport
1973-06-11
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
Jest częścią kolekcji: Pamiątki Dory Kalinówny
Dora Kalinówna zadebiutowała na scenie w 1926 r. w Białymstoku, podczas przedstawienia teatrzyku Qui Pro Quo. Największą sławę przyniosły jej jednak występy w kabarecie Morskie Oko, gdzie podczas rewii „Yo-Yo”, w listopadzie 1932 r. w Warszawie, jako pierwsza wykonała popularne do dziś tango „Rebeka” (muzyka: Zygmunt Białostocki; tekst: Andrzej Włast). Podczas premierowego wykonania słynnego tanga, scenografię stanowił „rynek w Kazimierzu Dolnym” – miasteczku znanym wówczas z licznej społeczności żydowskiej.
Później z powodzeniem wykonywali utwór także: Adam Aston, Tadeusz Faliszewski, Zofia Terné, a jeszcze później Gołda Tencer, Kinga Prejs, Sława Przybylska, Maja Kleszcz, Sonia Bohosiewicz, Marek Dyjak, Karolina Cicha czy Kayah. Najbardziej znaną współcześnie aranżacją piosenki jest wykonanie Ewy Demarczyk, dostępne w portalu YouTube (https://www.youtube.com/watch?v=qrWH-Km2lhc, dostęp 28.08.2020).
Po wybuchu II wojny światowej urodzona w Łodzi Dora Kalinówna wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych, a potem do Brazylii, gdzie kontynuowała karierę estradową i uczestniczyła w bujnym życiu artystycznym emigracji. Zaprzyjaźniła się wówczas z Lilianą Syrkis, również emigrantką z Polski (nota Liliany…), która przez wiele lat prowadziła jeden z najsłynniejszych salonów mody w Rio de Janeiro. To Liliana Syrkis ofiarowała Muzeum POLIN bogate archiwum życia artystki.
Wykonana z wełny chusta to pamiątka przywieziona z Polski. Wzór, na który składają się kolorowe kwiaty (różowe róże z zielonymi liśćmi) nadrukowane na wykończonej rzędem frędzli tkaninie w kolorze écru jest typowy dla chust ludowych.
Marta Fraczkiewicz
Autor / wytwórca
Rodzaj obiektu
dodatek do ubioru
Technika
tkanie, druk
Tworzywo / materiał
tusz, wełna
Pochodzenie / sposób pozyskania
darowizna
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
1973-06-11
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
1949 — 1985
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
1920 — 1939
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
odkryj ten TEMAT
Muzeum Narodowe w Lublinie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna