Forma piernikarska dwustronna Katarzynka + Herb Torunia
XIX wiek
Muzeum Okręgowe w Toruniu
Jest częścią kolekcji: Historia Torunia i regionu
Skrzynka z otwieranym wieczkiem wykonana z drewna oklejonego papierem z kolorowymi nadrukami przedstawiającymi głównie widoki Torunia. Jest datowana na około 1920 rok. Na wieku w centralnej części znajduje się wyobrażenie fabryki pierników, poniżej – najważniejsze odznaczenia – medale przyznane za produkty. Pod nimi napisy: "H. Thomas" i "Toruń", a także herb fabryki przedstawiający dwa niedźwiedzie w koronach stojące przy ulu. W górnej części wieka napis: "Fabryka Pierników założona w 1857". Na ściankach bocznych odnajdziemy najbardziej charakterystyczne zabytki i widoki Torunia: Panorama od strony Wisły, Ratusz Staromiejski, Dwór Artusa, Ruiny Zamku Krzyżackiego, Dom Mikołaja Kopernika, budynek Urzędu Pocztowego i Most Kolejowy.
Po otwarciu wieka naszym oczom ukazuje się przedstawienie zakonnicy siostry Katarzyny, która według jednej z legend miała wypiec pierwsze w Toruniu pierniki. Obok niej umieszczono wizerunek Mikołaja Kopernika, a w centralnej części domek, ozdobiony dekoracją przypominająca pierniki, który w Parku Cegielnia służył do sprzedaży firmowych wyrobów. Budynek nawiązywał do chatki Baby Jagi z Baśni Jaś i Małgosia Braci Grimm.
Skrzynka pochodzi ze słynnej fabryki pierników Herrmanna Thomasa, która zlokalizowana była przy rynku Nowomiejskim 4. Fabrykę rozbudował jego syn Oscar, przedsiębiorstwo było cenione i stanowiło poważną konkurencję dla produkcji zakładu Weese (założonego w 1763 roku przy obecnej ulicy Strumykowej 4). O randze fabryki stanowił uzyskany tytuł „Hoflieferant Sr. Majestät des Deutschen Kaisers und Königs von Preussen und Sr Majestät des Kaisers von Oesterreich und Königs von Ungarn”, czyli „Nadworny Dostawca Jego Wysokości Cesarza Niemiec i Króla Prus oraz Jego Wysokości Cesarza Austrii i Króla Węgier”.
Zachowały się ilustracje prasowe, pokazujące sposób wypełnienia asortymentem wnętrza skrzynki. Pierniki w opakowaniach układane były starannie, z dbałością o estetyczny wygląd. Ciekawostką jest też to, że po wyzwoleniu Torunia w 1920 roku, Fabryka Thomas przygotować musiała zmianę oklein opakowań z języka niemieckiego na polski. Dzięki temu możemy w przybliżeniu datować czas powstania skrzynki.
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 14 cm, szerokość: 31 cm
Rodzaj obiektu
Opakowanie
Technika
druk
Tworzywo / materiał
drewno, papier
Pochodzenie / sposób pozyskania
darowizna
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Okręgowe w Toruniu
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
XIX wiek
Muzeum Okręgowe w Toruniu
po 1900
Muzeum Okręgowe w Toruniu
XIX wiek
Muzeum Okręgowe w Toruniu
odkryj ten TEMAT
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna