Stephanie, Łańcut
Fotografia
koniec XIX w.
Muzeum – Zamek w Łańcucie
Jest częścią kolekcji: Meble
Cała powierzchnia zewnętrzna szkatuły o prostym wieku i ściankach pokryta została okleiną z płytek szylkretu uzyskiwanego ze skorupy żółwia. Charakteryzuje się lekkim połyskiem i ciepłym, brązowym zabarwieniem o zróżnicowanych odcieniach, dającym ciekawe efekty artystyczne. Narożniki, okucie zamka, boczne antaby zdobią ażurowe elementy z brązu złoconego o motywach regencyjnych, będących kompozycją plecionki, lambrekinu i wieńczącą ją zamkniętą koroną królewską. Dodatkowo powierzchnie szkatuły zdobi delikatna inkrustacja cienką, mosiężną żyłką podkreślająca prostokątne płaszczyzny.
Szkatuła była własnością Aleksandry z Potockich Potockiej, żony Augusta Potockiego. Do Wilanowa mogła trafić dopiero po 1845 r. gdy jej małżonek stał się pełnoprawnym właścicielem Wilanowa i razem w nim zamieszkali. Ten cenny przedmiot został umieszczony w „Sypialni Króla” [dzisiaj Sypialni Królowej] prawdopodobnie z racji jego wartości nominalnej, wysokich walorów estetycznych i królewskiej korony w ornamentach.
Szkatułka widoczna jest na akwareli przedstawiającej komnatę królewską, malowanej przez Willibalda Richtera (1817-1862), pracującego dla Potockich w latach 1848-1859 jako agent artystyczny w Wiedniu oraz autor widoków i wnętrz Wilanowa oraz innych rezydencji Potockich w otoczeniu ogrodu. Szylkretowa szkatułka eksponowana jest w komnacie królewskiej na saskiej, złoconej konsoli.
AK
Apartamenty królewskie, ekspozycja muzealna, wilanowska kolekcja, August Potocki, Aleksandra Potocka, Włochy.
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 23,5 cm, szerokość: 47,0 cm
Rodzaj obiektu
mebel skrzyniowy
Technika
mieszana, złocenie
Tworzywo / materiał
szylkret; palisander; brąz; mosiądz
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
koniec XIX w.
Muzeum – Zamek w Łańcucie
XIX wiek
Muzeum – Zamek w Łańcucie
XIX wiek
Muzeum – Zamek w Łańcucie
odkryj ten TEMAT
Muzeum Narodowe w Lublinie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna