Jan III Sobieski (1629–1696)
Z: Jan van der Linde, Leven en Daaden van Johanes Sobietzki de III, tegen woording regeerende Koning van Polen…, Amsterdam 1685, Rycina
ok. 1684
Muzeum Zamkowe w Malborku
Jest częścią kolekcji: Ryciny
Wizerunek półpostaciowy; w ujęciu en trois quarts w lewo; w pionowym kadrze, na tle kotary i nieba, na które nachodzi gruby sznur z pętlą, zakończony chwostem. Książę koronny Władysław Zygmunt Waza ubrany w ciemny wams z krótkimi rękawami i jasną koszulę z mankietami obszytymi koronką; pod szyją kołnierz zakończony koronką; na lewym ramieniu płaszcz układający się w fałdy; na piersi zawieszony Order Złotego Runa; do pasa przytroczony rapier o krzyżowej rękojeści. Prawą rękę opiera na lasce; lewą, zgiętą w łokciu, na biodrze. Twarz nalana, z krótkim zarostem (zakręcone wąsy i tzw. hiszpańska bródka); głęboko osadzone oczy, spiczasty nos; włosy faliste, półdługie, zakrywające uszy; odkryte czoło; na głowie ciemny kapelusz z asymetrycznie wywiniętym rondem, zdobiony szkofią ze strusimi piórami.
Pierwowzorem malarskim ryciny wykonanej przez Paula Pontiusa był portret królewicza Władysława Zygmunta z jego Grand Tour, wykonany w Brukseli we wrześniu 1624 roku przez Petera Paula Rubensa, na zlecenie namiestniczki króla hiszpańskiego Filipa II w Niderlandach Południowych, infantki Izabeli Klary Eugenii. Obraz ten został zniszczony w 1731 roku podczas pożaru brukselskiego pałacu Coudenberg. Dziś znany jest z replik warsztatowych namalowanych na prośbę Władysława IV (m.in. przechowywanych w Zamku Królewskim w Warszawie i na Wawelu w Krakowie). Dzieło Pontiusa było również kopiowane i trawestowane w technikach graficznych np. przez Jacoba van der Heydela (1573–1645) i anonimowych rytowników.
dr Justyna Lijka
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 36,4 cm, szerokość: 24,9 cm
Rodzaj obiektu
grafika
Technika
miedzioryt, akwaforta
Tworzywo / materiał
papier
Pochodzenie / sposób pozyskania
zakup
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Zamkowe w Malborku
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
ok. 1684
Muzeum Zamkowe w Malborku
1554
Muzeum Zamkowe w Malborku
1 ćwierć XVIII wieku
Muzeum Zamkowe w Malborku
odkryj ten TEMAT
Muzeum Narodowe w Szczecinie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna