Legitymacja szkolna
1939
Muzeum Narodowe w Lublinie
Jest częścią kolekcji: Pamiątki związane ze szkolnictwem i harcerstwem lubelskim 1918–1944
Harcerstwo odgrywało istotną rolę w życiu szkolnym Prywatnego Żeńskiego Gimnazjum Wacławy Arciszowej. Zarówno założycielka placówki, jak i grono pedagogiczne podkreślali, że zaangażowanie uczniów w działalność organizacji młodzieżowych było bardzo ważne w procesie wychowania. Argumentowano, iż wpływało na uspołecznienie i usamodzielnienie młodzieży oraz uczyło ponoszenia konsekwencji swoich działań.
Pierwszy zastęp harcerski w Gimnazjum powstał już w 1913 roku, rok po otwarciu szkoły. Sztandar, który znajduje się w zbiorach Muzeum Martyrologii „Pod Zegarem”, został wyhaftowany przez harcerki w roku 1939. Od wybuchu II wojny światowej do 1995 roku był przechowywany przez Zofię Grygę-Putz, która poprzez Sławomira Litwińskiego przekazała go do zbiorów muzealnych.
W czasie kampanii wrześniowej dyrektorem Gimnazjum był Antoni Krzyżanowski, aresztowany przez Niemców 9 listopada 1939 roku w ramach akcji Sonderaktion Lublin wymierzonej przeciwko inteligencji polskiej. Umieszczono go w więzieniu na Zamku Lubelskim. 23 grudnia około godziny 17.00, wraz z dziewięcioma innymi przedstawicielami lubelskiej elity, został wywieziony na stary cmentarz żydowski na Kalinowszczyźnie i rozstrzelany bez sądu.
Jedną z uczennic i harcerek Gimnazjum była Wanda Półtawska (z domu Wojtasik). Podczas kampanii wrześniowej zaangażowała się w działalność wspierającą wysiłek wojenny na tyłach frontu. Po upadku państwa polskiego przystąpiła do konspiracji. Aresztowano ją 17 lutego 1941 roku i umieszczono w areszcie „Pod Zegarem”, potem przeniesiono na Zamek Lubelski. Z wyrokiem śmierci przetransportowano ją do niemieckiego obozu koncentracyjnego dla kobiet Ravensbrück. W łagrze była jednym z 74 „królików” – ofiar operacji pseudomedycznych, które niemieccy lekarze przeprowadzali na więźniarkach. Była jedną z więźniarek odpowiedzialnych za wysyłkę do Polski tajnych listów pisanych moczem, informujących o sytuacji w obozie. Do kraju wróciła po upadku Niemiec w 1945 roku.
Mimo uwięzienia Wanda Wojtasik kontynuowała edukację na tajnych lekcjach organizowanych przez Polki w obozie. O poziomie zajęć może świadczyć fakt, że na ich podstawie po wojnie zaliczono jej egzamin maturalny. Dzięki temu mogła rozpocząć studia medyczne w Krakowie. W 1964 roku obroniła doktorat z psychologii.
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 120 cm, szerokość: 92 cm
Technika
haftowanie, szycie
Tworzywo / materiał
nić, jedwab (tkanina naturalna)
Pochodzenie / sposób pozyskania
przekaz
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Narodowe w Lublinie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
1939
Muzeum Narodowe w Lublinie
1916
Muzeum Narodowe w Lublinie
1930 — 1939
Muzeum Narodowe w Lublinie
odkryj ten TEMAT
Muzeum Narodowe w Lublinie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna