treść serwisu

List do Natalii Zajczyk

Nota popularyzatorska

Serdeczny list Anny Zimmermann sprawił, że ciężko chora Natalia Zajczyk podjęła decyzję o wyjeździe z córką Zosią do siostry, do Izraela.

Pełna treść listu:

25/V/50.

Naciuniu moja Kochana i słodka nasza Zosieńko! Jakże ucieszyłam się Twoim listem! Nie masz pojęcia ile mi zdrowia przysparzasz, gdy piszesz do mnie. Prawda, byłabym szczęśliwa, gdybyś się lepiej czuła, ale mam niezłomną wiarę, znając Twoje usposobienie, że jeśli będziemy razem to na pewno się lepiej będziesz czuła! Piszesz, że „materialnie nie jest z Tobą tak krucho” – a więc pozwól, że ja dokończę zdanie: ale fizycznie za to… – Dalej piszesz, że nigdy tak jak teraz nie odczuwałaś potrzeby innej pomocy: mianowicie bliskiego człowieka, któryby myślała za Ciebie i prowadziła za rękę! Czyż na jedną chwilę powątpiewasz, że tym bliskim człowiekiem jestem ja i chcę nim być?! Przecież, jak piszesz w ostatnim liście, z Bronką się prawie nie widujecie, choć jesteście w jednym kraju!!! Naciu kochana! Gdybyś Ty wiedziała, jak błędnie czynisz, że się nie decydujesz na przyjazd do mnie! Wierzaj mi, że ja się nie zmieniłam! Chyba nie potrzebuję się przed Tobą legitymować czy serce moje dla mojej własnej chorej siostry drga jeszcze, czy też zlodowaciało… Ja odzywam się na cierpienie obcych ludzi i daję ze siebie, co mogę, a cóż dopiero dla swojej własnej siostry! Czy Ty na chwilę jedną wątpisz w to, że Zosieńka znajdzie u nas dom? Ty znasz Lusiego może jeszcze trochę: on jest doprawdy „gołpąk” (?) – jak się zresztą sama wyraziłaś.

,,[Nieczytelna fraza cyrylicą]''. – 

Zobaczysz, że jeszcze zapomnimy razem o złych i koszmarnych czasach! Już Ci tyle razy o tym mówiłam, że tak nas mało zostało, że powinniśmy być razem! Czy człowiek zdrów, czy chory!! Tym bardziej, gdy chory!

Zbierz tych trochę sił, jakie jeszcze masz, tak się zresztą wyrażasz, i złóż papiery o wyjazd! Nie odkładaj ani na chwilę, gdyż, jak czytałam w gazecie, czas jest ograniczony. Bądź dzielną, taką, jaką Cię zwykłam znać i pomyśl i o sobie i o Zosi i o mnie!

Ten ostatni Twój list rozkazuje mi wprost tak do Ciebie pisać!

Chciałam czekać na Krysię, aby od niej się dowiedzieć jak się zapatrujesz na przyjazd, ale szkoda czasu! Tym bardziej, że jestem pewna, że Ola Ci wiele pomoże, bo na pewno jesteś słaba fizycznie! Błagam Cię! Nie oddalaj i zadecyduj, ale w moją stronę!

Jeśli tego nie uczynisz, przestanę Ci wierzyć, że masz dla mnie serce! A Ty, kochana Zosieńko, nie daj Mamie ani chwili spokoju, dopóki nie złoży podania o wyjazd do Twojej Cioci Andzi i do Ispusia, którego na pewno jeszcze pamiętasz z „pewnego specjalnego do Ciebie listu”. Z niecierpliwością oczekuję od Ciebie zawiadomienia żeś podała papiery o wyjazd. Kochana! Całuję Cię

Andzia.


Na papierze firmowym, u góry strony pierwszej nadruk osobno w trzech wersjach językowych - angielskiej, arabskiej, hebrajskiej: Dr. A. ZIMMERMANN | DENTAL SURGEON | X RAY | JERUSALEM, JAFFA ROAD | Op. Russian Bidgs


oprac. Ewa Małkowska-Bieniek, Renata Piątkowska 

Informacje o obiekcie

Informacje o obiekcie

Autor / wytwórca

Zimmermann, Anna (1900?-?)

Rodzaj obiektu

korespondencja

Technika

pismo odręczne, druk

Tworzywo / materiał

papier

Pochodzenie / sposób pozyskania

darowizna

Czas powstania / datowanie

1950-05-25

Miejsce powstania / znalezienia

powstanie: Jerozolima (Izrael)

Numer identyfikacyjny

MPOLIN-A31.2.11

Lokalizacja / status

obiekt nie jest teraz eksponowany

Może Cię również zainteresować:

Dodaj notatkę

Edytuj notatkę

0/500

Jakiś filtr
Data od:
Era
Wiek:
+
Rok:
+
Data do:
Era
Wiek:
+
Rok:
+
asd