![MPOLIN-A50.1.116 List na karcie pocztowej. Na rewersie dwa znaczki pocztowe (jeden naklejony, drugi nadrukowany), nalepka polecenia, pieczątki pocztowe, w tym jedna z godłem III Rzeszy; dwa prostokątne stempelki z numerami 445 i 395.
Z treści: Mój Drogi! Od czasu gdy napisaliśmy do Ciebie ostatnią kartę, otrzymaliśmy dwa razy widomy znak, że sobie dajesz radę. Nadeszły mianowicie dwie paczki – jedna z soją, a druga z makaronem. Ten ostatni ma być znakomity, ja go jeszcze nie jadłem, ale Jadzia, która go już raz konsumowała na śniadanie, wyraża się o nim z zachwytem. […]](/brepo/panel_repo/2024/03/27/ozlhdh/contain-360-1000-max-mpolin-a50-1-116-001.webp)
List do Tadeusza Perla
1942
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
Jest częścią kolekcji: Listy do Tadeusza Perla od rodziny i przyjaciół z Warszawy, 1938-1947
Kartka napisana na maszynie, w okresie już zamkniętego getta. Rodzina, która mieszkała – jak się wydaje – już od lutego 1940 r. na Krochmalnej (zob. MPOLIN-A50.1.84), nie musiała się przenosić, ponieważ granice getta objęły tę ulicę.
Jak inne listy wojenne karta została wysyłana niebezpośrednio – tu jako korespondencja Marii Karczmarek (większość listów przesyłana będzie właśnie jako korespondencja z jej adresem zwrotnym). Nie wiadomo, kim była wspominana w liście Helena, być może była to pomoc domowa (jeśli tak, niewykluczone, że nie była Żydówką), być może jednak była to osoba z rodziny (autorka listu MPOLIN-A50.1.95?).
Treść (pisownia i interpunkcja zmodernizowane):
Mój Drogi! Poza 2 kartami, które nadeszły od Ciebie jednocześnie, a na które odpowiedzieliśmy, żadnych dalszych wiadomości od Ciebie nie otrzymaliśmy. Piszę na maszynie, na której niejednokrotnie wystukiwałeś swoje złote myśli. Sylwestra obchodziliśmy skromnie. Na pomyślność nowego roku wypiliśmy po kieliszku miodu z nikłych resztek zapasu, w którym w swoim czasie poczyniłeś poważne szczerby. Wypiliśmy również za Twoje zdrowie i na intencję szybkiego zobaczenia się. Od Jadzi mieliśmy kartę z listopada. Nie mogą się jakoś urządzić i stałego zarobku, pomimo fachowych kwalifikacji Stasia, zdaje się, nie mają. W skutek tego zapewne są w kłopotach materialnych. Ojciec na posadzie zarabia skromnie, ale trzeba być zadowolonym z tego, co się ma. Heleny już nie ma z nami, jej następczyni bardziej odpowiada środowisku. Pisz możliwie często na Krochmalną. Pozdrawiamy Cię wszyscy bardzo serdecznie. Myślę często o Tobie i całuję Cię gorąco.
1/I 1941 M
transkr. Ewa Małkowska-Bieniek, oprac. Przemysław Kaniecki
Autor / wytwórca
Rodzaj obiektu
korespondencja
Technika
maszynopis, stemplowanie, naklejanie, druk
Tworzywo / materiał
papier
Pochodzenie / sposób pozyskania
darowizna
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
1942
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
1942-06-29
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
1942-06-03
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
odkryj ten TEMAT
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna