Grzechotka-pisanka
wczesne średniowiecze
Muzeum Narodowe w Szczecinie
Jest częścią kolekcji: Wczesne średniowiecze na Pomorzu
Gliniane grzechotki w kształcie jajek, pokryte kolorowym szkliwem, należą do znalezisk archeologicznych wiązanych ze sferą sacrum. Odkrywane są głównie na cmentarzyskach, w pochówkach szkieletowych kobiecych, męskich i dziecięcych, wraz z innymi przedmiotami uznawanymi za cenne lub prestiżowe, takimi jak elementy uzbrojenia i biżuteria. Najczęściej uważane są za wyroby pracowni szklarskich działających na terenie Rusi Kijowskiej, gdzie wytwarzano szkliwione płytki ceramiczne. Pisanki uważane są czasem za ich produkty uboczne.
Obecność glinianych pisanek, a także skorupek jaj w grobach wczesnośredniowiecznych wiąże się z głęboko zakorzenioną wiarą w odrodzenie życia. Jajko w wielu tradycjach i kulturach na świecie od pradziejów uważane jest za symbol odnawiającego się życia, a nawet za początek wszechświata. Ważną rolę jajko odgrywa w rodzimej tradycji i obrzędowości ludowej. Jest symbolem płodności i zdrowia. Skorupki jaj umieszczane pod progiem lub pod węgłami domów jako ofiary zakładzinowe miały zapewnić mieszkańcom pomyślność, szczęście i zdrowie. Wierzono, że jajko przetoczone po ciele chorego przejmie jego chorobę i przyczyni się do uzdrowienia.
Cmentarzysko w Cedyni, z którego pochodzi gliniana pisanka wchodziło w skład rozległego kompleksu osadniczego z grodem i osadami otwartymi. Już w 1957 roku podjęto badania wykopaliskowe, które z przerwami trwały do 1985 roku. Łącznie odkryto blisko 1600 pochówków, głównie szkieletowych, w tym 272 datowane na X–XII wiek.
Anna Bogumiła Kowalska
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 5.2 cm, szerokość: 3.8 cm
Rodzaj obiektu
przedmiot kultowy
Technika
szkliwienie, lepienie, wyrób ręczny, jednostkowy
Tworzywo / materiał
glina szkliwiona
Pochodzenie / sposób pozyskania
badania wykopaliskowe
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Narodowe w Szczecinie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
wczesne średniowiecze
Muzeum Narodowe w Szczecinie
951 — 1050
Muzeum Narodowe w Szczecinie
Muzeum Narodowe w Lublinie
odkryj ten TEMAT
Muzeum Narodowe w Lublinie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna