Pałasz oficerski regimentu konnego królów saskich
1726 — 1750
Muzeum Zamkowe w Malborku
Jest częścią kolekcji: Meble
Dwuczęściowy sekretarzyk w stylu Ludwika XVI. Dolną część stanowi prostopadłościenna szafka z drzwiami dwuskrzydłowymi i półką, na czterech dość wysokich nieco zbieżnych nóżkach o przekroju kwadratu, u nasady opatrzonych kostkami ozdobionymi złoconymi rozetkami i ćwiekami. Blat jest rozkładany, tworzący pulpit. Drzwiczki artykułowane są prostokątnymi płycinami o wyłamanych prostokątnie narożach. Pionowe krawędzie dolnej szafki zaznaczone zostały aplikami w formie zwisów kampanulowych ujętych kokardą. Kluczyny drzwiczek ozdobione zostały szyldami w formie aplikowanych kartuszy.
Na blacie stoi nadstawka w postaci płaskiej szafki witrynowej z półeczką i dwuskrzydłowymi oszklonymi drzwiczkami z parą kluczyn takich jak w drzwiczkach podstawy. Poniżej drzwiczek znajdują się dwie niskie szuflady stawione obok siebie, opatrzone pośrodku małymi antabkami o okrągłych uchwytach. Płaszczyzny po bokach drzwiczek podkreślone zostały podłużnymi plakietkami z elementami płonących waz, obelisków oraz draperii.
Całość mebla jest fornirowana. Krawędź zwieńczenia, linia nad szufladami i krawędź dolna mebla obwiedzione zostały perełkowaniem. Wszystkie płaszczyzny boczne zdobione są pośrodku i w narożach rozetkami.
Jest to przykład mebla zwanego bonheur-du-jour czyli szczęście dnia. Ten niewielki, ale bardzo praktyczny mebel pisarski wykształcił się we Francji około połowy XVIII wieku. W bardziej rozbudowanej formie posiadał liczne skrytki i szufladki, a nadstawka często miewała drzwiczki z wprawionymi grafikami.
Zakup Muzeum Narodowego w Warszawie od osoby prywatnej w 1964 roku, przekazany następnie do zbiorów wilanowskich.
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 115,0 cm, szerokość: 69,5 cm
Rodzaj obiektu
mebel skrzyniowy
Technika
fornir mahoniem, politurowanie, odlew, cyzelowanie, złocenie
Tworzywo / materiał
drewno; szkło przezroczyste; brąz
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
1726 — 1750
Muzeum Zamkowe w Malborku
1691 — 1710
Muzeum Zamkowe w Malborku
1725 — 1730
Muzeum Zamkowe w Malborku
odkryj ten TEMAT
Muzeum – Zamek w Łańcucie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna