List do Emilii Ratz
1945-04-15
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
Jest częścią kolekcji: Pamiątki rodzin Zajczyków i Hochsingerów
Na fotografii widzimy młodego człowieka w binoklach, z zawadiackimi wąsami. To dziadek (?) Szymona Zajczyka, niestety nie znamy jego imienia. Nie wiemy też dlaczego bawił w Astrachaniu, ważnym ośrodku handlowym i portowym mieście leżącym w delcie Wołgi, ok. 100 kilometrów od Morza Kaspijskiego, być może bywał tam w interesach.
Atelier fotograficzne, w którym zrobił sobie to zdjęcie od 1883 r. prowadziła Stanisława Klimaszewska. Jej mąż Wawrzyniec Klimaszewski, w 1878 r. otrzymał pozwolenie na otwarcie w Astrachaniu zakładu fotograficznego, jednak ciężka choroba (zmarł w 1904 r.) nie pozwoliła mu kontynuować pracy. Stanisława przejęła wtedy ster rządów i samodzielnie prowadziła zakład. Była kobietą nietuzinkową. Członkini Pietrowskiego Towarzystwa Badaczy Kraju Astrachania, wzięła udział wyprawie do Bukiejewskiej Ordy, w drodze robiła fotografie wydane w 1895 r. w oddzielnym albumie. W 1894 r. nadano jej tytuł Nadwornego Fotografa Szacha Perskiego. (Leksykon Fotografów - www.fotorevers.eu - fotorewers, fotorevers, Thiel-Melerska | foto, rewers, fotorewers, fotos, photos, fotografia, fotografowie, zawód, zawod, rewers, awers, secesja, secesyjna, litograf, litografia, sztuka, art, artysta, artystyczna, film, dzielo, melerska, melerski, thiel-melerska, thiel-melerski, dostęp 9.11.2021).
I wojna światowa przerwała jej działalność w Astrachaniu, w 1921 roku Stanisława Klimaszewska przyjechała do Polski, zmarła 1939 r. w Warszawie.
Renata Piątkowska
Autor / wytwórca
Rodzaj obiektu
fotografia
Technika
odbitka srebrowa
Tworzywo / materiał
papier
Pochodzenie / sposób pozyskania
darowizna
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
1945-04-15
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
1. połowa XX wieku, XX wiek
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
1944
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
odkryj ten TEMAT
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna