Pałasz oficerski regimentu konnego królów saskich
1726 — 1750
Muzeum Zamkowe w Malborku
Jest częścią kolekcji: Rzemiosło artystyczne Dalekiego Wschodu
Porcelanowy wazon dekorowany w typie famille verte, tłumaczonej jako „rodzina zielonych”. Jest to porcelana zdobiona charakterystyczną zieloną barwą, wytwarzana przede wszystkim od czasów cesarza Kangxi (1662-1722). Obok zieleni często w dekoracji występuje błękit, czerwień, oberżyna i żółcień. Paleta kolorystyczna famille verte wywodzi się ze stylu wucai, który łączył podszkliwny kobalt z naszkliwną czerwienią, żółcią i zielenią. Większość przedmiotów dekorowanych w stylu famille verte powstawała z myślą o eksporcie, przede wszystkim na rynek europejski.
Kształt naczynia jest ściśle powiązany Gu, naczyniem do wina wykonywanym w brązie, używanym w starożytnych Chinach. Pierwotna forma naczynia przetrwała, niekiedy przetwarzana w manufakturach w celu dostosowania przedmiotu do gustu potencjalnego odbiorcy. Wylew naczynia charakteryzuje mocne rozszerzenie, podobnie jak w przypadku stopki. Pośrodku wazonu znajduje się cebulaste wybrzuszenie. Dekoracja naczynia obejmuje utrzymane w bieli fantazyjne, stylizowane wici lotosu na czerwonym tle. Wybrzuszenie na brzuścu powtarza dekorację pozostałej powierzchni, lecz roślinna dekoracja na zielonkawym tle została utrzymana w ciemnooberżynowej kolorystyce.
W kolekcji wilanowskiej znajduje się analogiczne naczynie do pary. Oba przedmioty zdobiły wnętrza dawnych Pokoi Chińskich zlokalizowanych na piętrze korpusu pałacu, zaprojektowanych i zaaranżowanych przez Stanisława Kostkę Potockiego, wzbogacanych o interesujące przedmioty przez jego potomnych.
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 24,2 cm, szerokość: 13,0 cm
Rodzaj obiektu
naczynie dekoracyjne
Technika
szkliwienie
Tworzywo / materiał
porcelana
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
1726 — 1750
Muzeum Zamkowe w Malborku
1691 — 1710
Muzeum Zamkowe w Malborku
1725 — 1730
Muzeum Zamkowe w Malborku
odkryj ten TEMAT
Muzeum Okręgowe w Toruniu
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna