Fotografia (slajd) płonącego getta warszawskiego (III)
1943
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
Znajdujące się w zbiorach Muzeum slajdy nocnych zdjęć płonącego getta wykonał Zbigniew Borowczyk.
Był warszawskim fotografem, przed wojną ukończył kurs fotograficzny organizowany w Poznaniu przez Franciszka Gregera, a gdy w 1939 roku otwarta została w Warszawie przy Nowym Świecie filia firmy Foto-Greger (największej fotograficznej firmy handlowej w Polsce tego czasu), Borowczyk został w sklepie zatrudniony.
Podczas wojny pracował w nim również i najpewniej właśnie tam wywoływał swoje prywatne filmy, w tym slajdy płonącego getta (stąd niemiecka ramka). Dysponował sprzętem wysokiej jakości, co tłumaczy jakość tych barwnych zdjęć i stan ich zachowania (firma Foto-Greger była pionierem w zakresie fotografii barwnej w Polsce).
Historyczne zdjęcia getta wykonał nocą z dachu budynku, w którym mieszkał na ostatnim piętrze ze swoją żoną, Heleną z d. Szulczyńską, i synem, Edwardem, oraz matką, Kazimierą.
Borowczyk wykonywał także zdjęcia podczas powstania warszawskiego; niestety nie zachowały się.
Podczas powstania warszawskiego 1944 sprzęt i zdjęcia zamurował w piwnicy kamienicznej, dzięki czemu część z nich ocalała. Wydobył je w 1945 r., specjalnie przedostając się do miasta, gdy dowiedział się, że prywatne przyjazdy do Warszawy są już możliwe. Rodzina Borowczyków mieszkała wówczas poza Warszawą: po tym, jak Borowczykowi udało się (władał biegle niemieckim) wydostać ją z obozu w Pruszkowie, mieszkała przez rok w Zakopanem, a później w Katowicach. W 1950 roku powrócili do Warszawy. Slajdy przechował syn, Edward Borowczyk, który przekazał je znajomej, Halinie Kobyłeckiej, chcącej wesprzeć program zbierania pamiątek budującego kolekcję Muzeum Historii Żydów Polskich.
Przemysław Kaniecki
XVIII
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
150 — 200
Muzeum Narodowe w Szczecinie
1901 — 1949
Muzeum Narodowe w Szczecinie
odkryj ten TEMAT
Muzeum Narodowe w Szczecinie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna