List do Emilii Ratz
1945-04-15
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
Jest częścią kolekcji: Grafika holenderska i flamandzka
Rycina przedstawia scenę rodzajową z życia holenderskiej chłopki, która, wraz z czworgiem swoich dzieci, siedzi na ziemnej ławie przed niską, skromną chatą. Najmłodsze, w powijakach, trzyma w objęciach karmiąc piersią. Starsze dzieci, chłopiec i dziewczynka, siedzą obok towarzysząc malcowi pijącemu z glinianego dzbanka. Dziewczynka postawiła przed sobą kosz z prowiantem, to przypuszczalnie obiad dla ojca pracującego w polu. Kobiecie, z rozpiętej u góry, prostej, długiej sukni z obcisłymi rękawami i stójką, wysunęły się obie piersi nabrzmiałe mlekiem. Na głowie ma zawój z chusty lub podobny do niego czepek. Starsze dzieci okryły głowy kapeluszami z wąskim rondem podniesionym nad karkiem. Po lewej stronie leży oparta o ławę kądziel – atrybut kobiecości, a niżej stoi dzbanek i kubek. Rodzina wybiera się zapewne do pracy w polu, gdyż drzwi, do znajdującej się w głębi po lewej stronie chaty są zamknięte. Za domostwem rośnie drzewo, którego korona wznosi się nad strzechą.
O znaczeniu tej figuralnej sceny świadczy tytuł – Gustus – umieszczony poniżej. Jest to alegoria smaku. Cyfra 3 w prawym, dolnym rogu oznacza, że kompozycja jest trzecią z cyklu rycin będących alegoriami pięciu zmysłów: wzroku, słuchu, smaku, dotyku i węchu.
Autor grafiki, Frederick Bloemaert (około 1614–1690), urodzony i zmarły w Utrechcie, wykształcił się w rodzinnym warsztacie artystycznym swego ojca. Pracował jako rytownik i rysownik. Współpracował z bratem Cornelisem II i Crispijnem de Passe II. Tworzył cykle graficzne o tematyce alegorycznej, sceny rodzajowe, typy ludzkie. Wspólnie z bratem wykonał serię portretów arcybiskupów i biskupów Utrechtu. Zilustrował popularny aż po XIX wiek podręcznik do nauki rysunku Fondamenten de Teecken-Konst… Jego odbitki wydawała oficyna ojca oraz Nicolas Visscher w Amsterdamie.
Ewa Gwiazdowska
Autor / wytwórca
Wymiary
odcisk: wysokość: 109 mm, szerokość: 158 mm
arkusz: wysokość: 128 mm, szerokość: 178 mm
Rodzaj obiektu
miedzioryt (odbitka)
Technika
miedzioryt
Tworzywo / materiał
papier czerpany żeberkowy
Pochodzenie / sposób pozyskania
pozyskanie własne
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Narodowe w Szczecinie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
1945-04-15
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
około 1650 — 1700
Muzeum Narodowe w Szczecinie
lata 20. XX wieku
Muzeum Narodowe w Lublinie
odkryj ten TEMAT
Muzeum Narodowe w Lublinie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna