Butla z odrutowaniem
1850 — 1900
Muzeum Narodowe w Szczecinie
Jest częścią kolekcji: Ceramika ludowa
Naczynie zasobowe w postaci dużego dwuusznego garnka to przydatny przedmiot w gospodarstwie domowym i niegdyś był bardzo popularny. Przechowywano w nich różnego rodzaju produkty płynne, sypkie, a także o stałej konsystencji. Kształt prezentowanego garnka o bardzo szerokim wylewie i pojemnym wnętrzu sugeruje, że był używany w gospodarstwie domowym, chociażby do kiszenia ogórków. Za tą formą użytkowania przemawia także materiał, z którego został wykonany. Kamionka to odmiana ceramiki o dużej wytrzymałości mechanicznej i odporności na działanie kwasów oraz małej przesiąkliwości.
Zainwestowanie w duży, praktyczny garnek było niegdyś w większości wiejskich gospodarstw znacznym wydatkiem, naczyń które pękły nie wyrzucano więc od razu. Przedłużeniem czasu ich używania było odrutowanie, czyli oplecenie naczynia niezwykle mocno drucianą siatką, tak by ścisnęła rozchodzące się w miejscu pęknięcia części. Czynność niby prosta, jednakże wykonanie dobrego przeplotu służącego wzmocnieniu naczynia a jednocześnie niwelującego dalsze jego pękanie wcale nie było łatwe.
Tego rodzaju naprawianiem naczyń zajmowali się zazwyczaj druciarze, drobni rzemieślnicy, z reguły wędrowni, którzy wyrabiali także niewielkie sprzęty gospodarstwa domowego z drutu, takie jak łapki na myszy, klatki dla zwierząt, zapinki lub zabawki. Po dotarciu do wsi, najczęściej na głównym jej placu nazywanym nawsiem, rozkładali swój warsztat, a gospodynie przynosiły popękane naczynia, które drutowane były za niewielką opłatą.
Iwona Karwowska
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 33 cm, szerokość: 43 cm
Rodzaj obiektu
naczynie zasobowe
Technika
toczenie na kole, szkliwienie
Tworzywo / materiał
kamionka
Pochodzenie / sposób pozyskania
darowizna
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Narodowe w Szczecinie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
1850 — 1900
Muzeum Narodowe w Szczecinie
476 — 1250
Muzeum Narodowe w Szczecinie
1860 — 1920
Muzeum Narodowe w Szczecinie
odkryj ten TEMAT
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna