List do Tadeusza Perla
1938
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
Jest częścią kolekcji: Rysunki Kasi Walentynowicz do projektów Miejsca Edukacji Rodzinnej „U króla Maciusia”
Przedstawienie drzewa, którego trzy pnie i liście układają się w kształt herbajskiej litery szin. Na każdym z pni po jednej gałązce: pierwsza po lewej z jednym czarnym liściem, druga także z jednym, trzecia, wyjątkowo skierowana ku lewej krawędzi, z trzema. Pień biały z wieloma różnej szerokości czarnymi paskami przypominającymi paski z kory brzozy.
Litera szin jest ważna dla dotyczących kultury żydowskiej projektów edukacyjnych, ponieważ jest to jedna z czterech liter umieszczanych na drejdlach, którymi gra się w okresie święta chanuka (inna nazwa drejdla: bączek chanukowy; wylosowanie „szin” powoduje oddanie do „banku” monety; zob. drejdel i jego opis w ekatalogu: MPOLIN-M763).
Rysunek stanowił element identyfikacji wizualnej Miejsca Edukacji Rodzinnej, był wykorzystywany w projektach wszystkich materiałów przygotowanych w związku z otwarciem MER (m.in. plakat, folder i inne druki, powstawka do książek na półce, budka fotograficzna, monidło, ścianka, pianka).
Na odwrocie karty znajduje się kolorowy nadruk roboczy – jak w wypadku wielu rysunków projektowych Walentynowicz wykorzystana została jako materiał do sporządzenia rysunku karta z roboczym wydrukiem innego projektu.
Przemysław Kaniecki
Autor / wytwórca
Rodzaj obiektu
rysunek
Technika
flamaster, ołówek
Tworzywo / materiał
tusz, grafit, papier
Pochodzenie / sposób pozyskania
darowizna
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
1938
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
1942-04-26
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
1942-04-15
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
odkryj ten TEMAT
Muzeum Narodowe w Lublinie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna