![MPOLIN-A50.1.108 List na karcie pocztowej. Na rewersie dwa znaczki pocztowe (jeden naklejony, drugi nadrukowany), nalepka polecenia, pieczątki, w tym jedna z godłem III Rzeszy.
Z treści: Mój Drogi! Znów otrzymaliśmy paczkę. Było w niej na pewno Maggi, a na drugie danie, zdaje się tapica, czy też coś podobnego. Tak często obdarzasz nas swoimi darami, że trudno zapamiętać, co tam wszystko było. Fakt jest, że spożywamy je z apetytem, o czekoladzie nie ma co mówić, a owsianka dawała wspaniałą smakowitą zupę. […]](/brepo/panel_repo/2024/03/27/dky09v/contain-360-1000-max-mpolin-a50-1-108-001.jpg)
List do Tadeusza Perla
1942-04-15
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
Jest częścią kolekcji: Listy do Tadeusza Perla od rodziny i przyjaciół z Warszawy, 1938-1947
List od matki z getta warszawskiego, zapewne z kwietnia 1942. Dane adresowe wypisane ręką Leona Perla, jako adres zwrotny ponownie wskazany adres na Powiślu – Marii Karczmarek.
W treści po raz kolejny mowa o dzieciach przyjaciela (krewnego?) Tadeusza Perla, Marka, którego nazwiska nie znamy; jego imię przewija się regularnie w przedwojennej korespondencji, mężczyzna był też współadresatem części listów.
Treść (zapis częściowo uwspółcześniony):
26/IV
Mój kochany Tadziu!
Dziękuję Ci serdecznie za ostatnią paczkę. Kluseczki były świetne – Jadzi i Alusi nadzwyczajnie smakowały. Dziwię się bardzo, że jeszcze nie napisałeś mi, czyś odwiedził dzieci Marka, i nie napisałeś mi, jak się one mają. U nas nic nowego – ojciec pracuje, Jadzia również – teraz będzie pracowała w ogródku, więc lepiej, niż w zadymionej sali. Ja, jak zwykle, gospodarzę, zajmuję się Alusią, która u nas mieszka; spaceruję z nią, opalamy się na balkonie, no i jakoś czas mi schodzi. Oczekuję od Ciebie wiadomości, całuję Cię serdecznie Twoja M.
transkr. Ewa Małkowska-Bieniek, oprac. Przemysław Kaniecki
Autor / wytwórca
Rodzaj obiektu
korespondencja
Technika
rękopis, stemplowanie, druk
Tworzywo / materiał
papier
Pochodzenie / sposób pozyskania
darowizna
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
1942-04-15
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
1942-01-31
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
1945-09-23
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
odkryj ten TEMAT
Muzeum Okręgowe w Toruniu
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna