List do Tadeusza Perla
1942
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
Jest częścią kolekcji: Listy do Tadeusza Perla od rodziny i przyjaciół z Warszawy, 1938-1947
Kolejny list ojca do syna, na karcie pocztowej, z adresem zwrotnym Marii Karczmarek, która pomagał rodzinie w utrzymaniu kontaktu.
List w podobnym schemacie układu treści: na początku podziękowania za paczki, informacje o codzienności rodziny, skromnie pokrzepiające informacje o kondycji rodziny, w ostatnim zdaniu informacje o pogodzie.
Do wielkiej akcji deportacyjnej w getcie warszawskim pozostało trzy miesiące.
Treść (zapis częściowo uwspółcześniony):
[na marginesie:] 15/4 | 1942
Mój Drogi! Znów otrzymaliśmy paczkę. Było w niej na pewno Maggi, a na drugie danie, zdaje się tapica, czy też coś podobnego. Tak często obdarzasz nas swoimi darami, że trudno zapamiętać, co tam wszystko było. Fakt jest, że spożywamy je z apetytem, o czekoladzie nie ma co mówić, a owsianka dawała wspaniałą smakowitą zupę. Czekamy na widomości o dzieciach Marka i o szczegóły, o które zapytywaliśmy. U nas po staremu. Alisia, córeczka Romy [osoby niezidentyfikowane], wniosła sporo wesołości do naszego domu. Ciotki zajmują się nią gorliwie, ale niespecjalnie rozpieszczają. Dziewczynka jest mądra i choć posiada już swą indywidualność, daje się prowadzić, jest posłuszna, więc nie ma z nią w domu kłopotu. Tyle tylko, że jeszcze jedna osoba, choć mała do wyżywienia, bo Roma choć zarabia, ale nie tyle, aby starczyło na nią i dziecko. Ale w kupie nie jest to dla nas specjalnym ciężarem. Pogoda się jeszcze nie ustaliła, wciąż jest chłodno i wiosny się jeszcze nie odczuwa. Serdeczne ucałowania L
transkr. Ewa Małkowska-Bieniek, oprac. Przemysław Kaniecki
Autor / wytwórca
Rodzaj obiektu
korespondencja
Technika
rękopis, stemplowanie, druk
Tworzywo / materiał
papier
Pochodzenie / sposób pozyskania
darowizna
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
1942
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
1942-06-29
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
1942-06-03
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
odkryj ten TEMAT
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna