
Bosak rybacki
1901 — 1950
Muzeum Narodowe w Szczecinie
Jest częścią kolekcji: Tradycyjne rybołówstwo
Wyposażenie rybaków płynących na połów zależało w znacznej mierze od tego, czy płynęli łodzią, czy dużo większym kutrem. Zabierali z sobą wiele potrzebnych rzeczy, ale nigdy nie zapominali o odzieży specjalnej, a szczególnie o butach, które przystosowane były do prac połowowych.
W Dziale Etnografii Pomorza Muzeum Narodowego w Szczecinie znajdują się 2 pary butów rybackich. Prezentowana para, pochodząca znad Zalewu Szczecińskiego zakupiona została do zbiorów w 1949 roku. Posiada wysokie cholewy zszyte z dwóch kawałków skóry, które od przodu sięgają powyżej kolan tworząc ochraniacze, wykorzystywane podczas pracy w pozycji klęczącej. Skórzane uszy przyszyte od strony wewnętrznej do górnych brzegów cholew ułatwiały zakładanie butów, a także zawieszanie ich w trakcie przechowywania. Drewniane podeszwy podbite są grubą, sztywną skórą, barwioną na kolor czarny i prawdopodobnie impregnowaną tłuszczem. Podeszwy połączono z cholewami za pomocą gwoździ szewskich.
Z literatury etnograficznej wiadomo, że swoje buty rybacy nasączali nieraz smołą lub moczyli je w rybim tłuszczu, aby skórę uodpornić na działanie wody. Obuwie robocze nie mogło przeciekać, dlatego ich szczelność sprawdzano przez umieszczenie w zamkniętej cholewie tlącego się wiechcia słomy. Jeśli dym nie wydobywał się przez szwy lub spojenia podeszwy, buty były zdatne do użytku. Choć są niezwykle ciężkie i niewygodne doskonale chroniły nogi rybaków przed wilgocią, ocieplano je wewnątrz słomą i grubymi wełnianymi skarpetami.
Małgorzata Kłosińska-Grzechowiak
Inne nazwy
skorznie
Autor / wytwórca
Wymiary
obiekt A: wysokość: 69 cm, szerokość: 31 cm
obiekt B: wysokość: 69 cm, szerokość: 30 cm
Rodzaj obiektu
buty, para, sprzęt rybacki
Technika
garbowanie, techniki szewskie
Tworzywo / materiał
skóra, drewno, metal
Pochodzenie / sposób pozyskania
zakup
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Narodowe w Szczecinie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
1901 — 1950
Muzeum Narodowe w Szczecinie
1920 — 1950
Muzeum Narodowe w Szczecinie
1901 — 1950
Muzeum Narodowe w Szczecinie
odkryj ten TEMAT
Muzeum Zamkowe w Malborku
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna