![MC/Rp/43/13/ML Nie jest to autograf Józefa Czechowicza, lecz odpis wykonany przez Wiktora Ziółkowskiego na podstawie, jak informuje notatka zamieszczona poniżej tekstu, pierwszej zbiorowej edycji wierszy Czechowicza (1955). Odpis został sporządzony czarnym atramentem na odwrocie zaproszenia na otwarcie wystawy malarstwa Macieja Makarewicza (Lublin, 4 kwietnia 1961, organizatorzy: Związek Polskich Artystów Plastyków Lublin, Centralne Biuro Wystaw Artystycznych). W lewym górnym rogu kartki czerwoną kredką wpisana liczba 13 uzupełniona kropką. Ta sama liczba, wpisana cienkim czarnym ołówkiem przez pracownika Muzeum, znajduje się w prawym górnym rogu karty. Z lewej strony tekstu została zapisana pionowo następująca informacja: (Przepisał 24.V.1961/ W. Ziółkowski)](/brepo/panel_repo/2022/04/16/jccjoh/contain-360-1000-max-mc-rp-43-13-ml-001.jpg)
O doktorze Feliksie
1929 — 1935
Muzeum Narodowe w Lublinie
Jest częścią kolekcji: Józef Czechowicz
Bohaterem fraszki jest Zygmunt Kukulski (1890–1944), którego Julian Krzyżanowski scharakteryzował w następujący sposób: płodny producent „przedruków, studiów, wydań i przyczynków”, doskonały organizator życia naukowego, dzięki jego zabiegom na rynku lubelskim stanął pomnik Kochanowskiego.
Urodził się 2 maja 1890 roku w Jaśle. W roku 1909 rozpoczął studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim. Rok później przeniósł się na Wydział Filozoficzny UJ, gdzie studiował polonistykę i pedagogikę.
W 1914 został powołany do wojska austriackiego. Z wojny powrócił jako oficer inwalida. Ranny w bitwie pod Rokitną nigdy nie odzyskał pełnej sprawności; kilka kolejnych operacji zakończyło się amputacją postrzelonej nogi.
W 1920 roku przeniósł się na stałe do Lublina, gdzie pracował jako nauczyciel literatury polskiej i historii w Państwowym Gimnazjum im. Stanisława Staszica. Jan Dobrzański, będący nauczycielem w tej szkole, tak mówił o Kukulskim: „Mimo dolegliwości fizycznych oraz różnorakich prac i zajęć był zawsze opanowany i równy w postępowaniu. W stosunku do młodzieży łączył duże wymagania z wyrozumiałością i rozważną życzliwością. […] Koledzy cenili jego zalety charakteru, ambicje naukowe, podziwiali u niego benedyktyńską wręcz pracowitość”.
Był profesorem pedagogiki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Należy do grona prekursorów pedagogiki jako nauki w Polsce. Jego zainteresowania naukowe koncentrowały się głównie wokół historii wychowania XVIII–XIX wieku, recepcji poglądów Jana Henryka Pestalozziego w Polsce oraz działalności pedagogicznej Stanisława Staszica.
Odgrywał ważną rolę w życiu kulturalno-naukowym Lublina. Jak pisał Stanisław Tync, był „duszą różnych inicjatyw, ruchliwym i rzetelnym kierownikiem różnych naukowych przedsięwzięć”. Razem z profesorem J. Krzyżanowskim oraz profesorem L. Kamykowskim w roku 1927 reaktywował Towarzystwo Przyjaciół Nauk w Lublinie i był jego prezesem do wybuchu II wojny światowej. W 1929 roku stanął na czele Komitetu Budowy Pomnika Jana Kochanowskiego w Lublinie. Idea ta powstała w związku z przypadającą w 1930 roku czterechsetną rocznicą urodzin poety. Kukulski jako prezes Komitetu doprowadził do odsłonięcia 27 września 1931 roku pomnika Kochanowskiego przed Trybunałem Koronnym.
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 10 cm, szerokość: 15 cm
Rodzaj obiektu
rękopis
Technika
pismo odręczne
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
1929 — 1935
Muzeum Narodowe w Lublinie
1929 — 1935
Muzeum Narodowe w Lublinie
Muzeum Narodowe w Lublinie
odkryj ten TEMAT
Muzeum Narodowe w Lublinie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna