Miecz jednoręczny typu XII (Oakeshott)
1250 — 1325
Muzeum Narodowe w Szczecinie
Jest częścią kolekcji: Militaria
Schiavona to rodzaj pałasza z rozbudowanym jelcem koszowym chroniącym rękę i szeroką głownią służącą do zadawania cięć. Tego typu broń wywodziła się od miecza, ale dzięki rozbudowanej osłonie umożliwiała walkę w rękawicy skórzanej zamiast blaszanej stanowiącej część zbroi.
Taka broń była na wyposażeniu najemnych słowiańskich żołnierzy w Wenecji, tworzących gwardię przyboczną dożów oraz oddziały lekkiej kawalerii. Najemników pochodzących z Bałkanów, a dokładniej z Dalmacji na wschodnim wybrzeżu Adriatyku, określano schiavoni i stąd wywodzi się nazwę pałaszy. Produkowano je w Wenecji i na Bałkanach, zyskała też popularność w krajach mających kontakty handlowe z Wenecją. Była w użyciu od drugiej połowy XVI w. do końca XVIII w, szczególnie w oddziałach ciężkiej kawalerii, a ozdobne wersje, niekiedy nawet wysadzane szlachetnymi kamieniami, zdobiły pasy szlachty.
Charakterystyczne dla schiavon kosze takie jak w egzemplarzu ze szczecińskich zbiorów zalicza się do najwcześniejszego typu tzw. koszy szkieletowych z końca XVI i XVII w., gdzie rękojeść składa się z trzonu i trzech skośnych obręczy bocznych, które biegną do osłony pięści. Stabilizacji konstrukcji służą klamry, które odchodzą od dolnego wspornika bocznego i prowadzą do osłony poprzecznej.
Justyna Bądkowska
Autor / wytwórca
Rodzaj obiektu
pałasz
Technika
kucie
Tworzywo / materiał
stal
Pochodzenie / sposób pozyskania
pozyskanie własne
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Narodowe w Szczecinie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
1250 — 1325
Muzeum Narodowe w Szczecinie
1300 — 1450
Muzeum Narodowe w Szczecinie
około 1300 — 1350
Muzeum Narodowe w Szczecinie
odkryj ten TEMAT
Muzeum Narodowe w Lublinie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna