Kalendarz fotograficzny na 1871 rok
1870
Muzeum Narodowe w Lublinie
Jest częścią kolekcji: Kalendarze lubelskie na 1871 i 1872 rok
Kalendarz fotograficzny składa się z kalendarium, fotografii i rysunków. Zazwyczaj zdjęcia wykonał zawodowy fotograf, za rysunki i całość kompozycji odpowiadał rysownik. W tym przypadku fotograf i rysownik to jedna osoba – Henryk Filipowicz, który w 1872 roku pracował wraz z żoną Izabelą w Zakładzie Fotograficznym Wandy Chicińskiej w Lublinie.
Henryk Filipowicz (1842–po 1915) był artystą wszechstronnym. Uprawiał malarstwo, rysunek, rzeźbę. Fotografią zajmował się nie tylko w praktyce, ale też w teorii. Chętnie eksperymentował z nowymi technikami fotograficznymi. Dużo podróżował. Posiadał zakłady fotograficzne w Warszawie przy Krakowskim Przedmieściu 58, a nawet w Tbilisi, w Gruzji, gdzie miał także atelier malarskie. Wykonywał do prasy rysunki oraz reprodukcje arcydzieł malarstwa.
Był jednym z pierwszych teoretyków nowej gałęzi sztuki, jaką była fotografia. Prowadził odczyty w warszawskim Towarzystwie Dobroczynności. Porównywał fotografię do sztuki, a fotografa do artysty. Twierdził, że jeśli fotograf ma talent i wrażliwość, może wpływać na kompozycję i nastrój zdjęcia tak jak malarz na swój obraz. Było to jak na owe czasy spostrzeżenie bardzo nowatorskie.
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 29.8 cm, szerokość: 40 cm
Rodzaj obiektu
fotografia
Technika
odbitka fotograficzna
Tworzywo / materiał
papier
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
1870
Muzeum Narodowe w Lublinie
1890 — 1900
Muzeum Narodowe w Lublinie
1907 — 1911
Muzeum Narodowe w Lublinie
odkryj ten TEMAT
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna