List do Emilii Ratz
1945-04-15
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
Jest częścią kolekcji: Grafika holenderska i flamandzka
Kompozycja o charakterze rodzajowym, osadzona w eleganckiej dzielnicy Amsterdamu, przedstawia dwie flirtujące pary i ich towarzyszy nieopodal biura notariusza. Jedna z par to młoda kobieta flirtująca ze starszym mężczyzną, w przypadku drugiej to młody mężczyzna zaleca się do starszej kobiety. Poniżej obrazka, stanowiącego ilustrację do XIII sceny sztuki teatralnej De wanhébbelyke liefde (Miłość źle dobrana) autorstwa CJ van der Lijna, widnieje komentarz, wróżący nieszczęście, jeśli któryś z tych związków przerodzi się w małżeństwo.
Pierwsze wydanie tej sztuki wyszło w Amsterdamie w 1678 roku w oficynie Alberta Magnusa (1642-1689). Prezentowana rycina pochodzi natomiast z późniejszego wydania amsterdamskiej oficyny Joannes Smit en Zoon.
Temat związków osób młodych i starych podejmowany był od antyku, między innymi przez Owidiusza w dziele Amores. W średniowieczu i czasach nowożytnych pojawiał się często w sztuce artystów holenderskich i niemieckich, Israela van Meckenema, Hansa Baldunga Griena, artystycznej rodziny Cranachów, czy Jacoba Mathama, niekiedy przybierając wymowę moralizatorską, jak w przypadku kompozycji Crispijna de Passe I czy Hendrika Goltziusa.
Autorem scenografii prezentowanej tu sztuki był Jan Gerard Waldorp (1740–1808), holenderski malarz wnętrz i dekorator. Reinier Vinkeles (1741–1816) wymyślił i narysował postacie aktorów, a rycinę wykonał wraz z bratem Hermanem (1745 – po 1817).
Reinier Vinkeles był rysownikiem i akwarelistą oraz rytownikiem-akwaforcistą. Uczył się w Amsterdamie u Jana Punta, w Brabancji (1765) a od 1770 w paryskim warsztacie Jacquesa Philippe’a Lebasa. Od 1771 pracował w Amsterdamie z przerwą na pobyt w Petersburgu, gdzie na zaproszenie Katarzyny II był dyrektorem Akademii Sztuki. Specjalizował się w winietach i ilustracjach książkowych o tematyce portretowej, biblijnej i rodzajowej.
Ewa Gwiazdowska
Autor / wytwórca
Wymiary
odcisk: wysokość: 361 mm, szerokość: 424 mm
arkusz: wysokość: 390 mm, szerokość: 508 mm
Rodzaj obiektu
grafika, ilustracja
Technika
miedzioryt, akwaforta
Tworzywo / materiał
papier żeberkowy, gruby
Pochodzenie / sposób pozyskania
zakup
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Narodowe w Szczecinie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
1945-04-15
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
1890
Muzeum Narodowe w Szczecinie
1875 — 1899
Muzeum Narodowe w Szczecinie
odkryj ten TEMAT
Muzeum Narodowe w Lublinie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna