Pałasz oficerski regimentu konnego królów saskich
1726 — 1750
Muzeum Zamkowe w Malborku
Jest częścią kolekcji: Varia
Kufel z przedstawieniem bitwy chocimskiej 1683 r.
Wykonany z kości słoniowej kufel jest bardzo ciekawym przykładem obiektu, który określić można jako sobiescianum – pamiątki związanej z postacią króla Jana III Sobieskiego, niekoniecznie powstałego w latach jego życia.
Na przestrzeni lat, takich przedmiotów upamiętniających Sobieskiego, a wykonywanych w różnych technikach i o różnorodnych funkcjach, powstawało w kontekście upamiętnienia tego monarchy bardzo wiele. Okazją do szczególnie wzmożonej produkcji pamiątek przypominających zwycięzcę spod Wiednia były kolejne rocznice sławnej wiktorii 1683 roku. Dwusetna rocznica, 1883, obchodzona była we wszystkich trzech zaborach, inspirując liczne uroczystości i wydarzenia kulturalne, a także powodując powstanie ogromnej ilości przedmiotów artystycznych i użytkowych typu sobiesciana.
Prezentowany kufel posiada brzusiec wykonany z kości słoniowej o rzeźbionej dekoracji ukazującej scenę batalistyczną Mistrzowsko oddane są skłębione sylwetki wojowników i koni, ukazanych w różnych planach – zależnie od głębokości reliefu. Na srebrnej pokrywie wygrawerowany został napis: Bataille de Choczim, zaś na stopie: de 11. Novembre 1673. Ucho o formie skrzydlatej hermy zrobiony został z odlewanego mosiądzu. Pokrywę wieńczy scena pojedynku dwóch wojowników – rycerza ubranego w zbroję w typie zachodnim, unoszącego miecz tuż przed zadaniem ciosu; jednak jego oponent chwyta rękojeść za jego plecami.
Ukazana na rzeźbionym brzuścu scena bitwy pod Chocimiem dokumentuje pierwszą z dwóch najważniejszych bitew, w których wojskami zwycięskimi dowodził Sobieski. Rozegrana w 1673 roku batalia przeciwko Turkom nie tylko przyczyniła się do osłabienia sił Imperium Osmańskiego, ale również była przepustką Sobieskiego do korony, którą zdobył w kolejnym roku.
Pod względem kompozycji rzeźbiona scena inspirowana jest obrazem autorstwa Adalbert von Roesslera (1853-1922), niemieckiego malarza specjalizującego się w tematyce historycznej.
Sobiescianum, Jan III Sobieski, Chocim, 1673, 1683, 1883, kość słoniowa, Adalbert von Roessler, rocznica
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 37,5 cm, szerokość: 18,4 cm
Rodzaj obiektu
naczynie dekoracyjne
Technika
rzeźbienie, repusowanie, odlew, kucie
Tworzywo / materiał
kość; srebro; mosiądz
Czas powstania / datowanie
Właściciel
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
1726 — 1750
Muzeum Zamkowe w Malborku
1691 — 1710
Muzeum Zamkowe w Malborku
1725 — 1730
Muzeum Zamkowe w Malborku
odkryj ten TEMAT
Muzeum Narodowe w Szczecinie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna