Pałasz oficerski regimentu konnego królów saskich
1726 — 1750
Muzeum Zamkowe w Malborku
Jest częścią kolekcji: Szkło artystyczne
Pokrywa pucharu wykonana ze szkła przezroczystego o lekko szarawym zabarwieniu. Jej główną dekorację stanowi matowo grawerowany wieniec z delikatnych, dłuższych i krótszych listków. Pokrywa zakończona jest wysoką sterczyną uformowaną w kształt tralki, pustej od wewnątrz, fasetowanej (czyli szlifowanej tak by uzyskać płaskie powierzchnie stykające się pod różnymi kątami i uwypuklić w ten sposób walory szkła).
Pokrywa powstała najprawdopodobniej w pierwszej magnackiej manufakturze szkła luksusowego, zwanej Hutą Kryształową, założonej w 1717 roku przez hetmana Adama Mikołaja Sieniawskiego (1666-1726). Jej produkcja od samego początku ukierunkowana była na wytwarzanie przedmiotów najwyższej jakości, ze szkła zwanego kryształowym – nazwanym tak ze względu na jego czystość, upodabniającą je do kryształu górskiego. Nowe techniki i materiały, jakim było szkło kryształowe oraz grawerowanie i szlifowanie, które w połowie XVII wieku zaczęły być stosowane w wielu europejskich hutach, zupełnie zmieniły modę na szkło. Prymu nie wiodła już Wenecja z jej delikatnymi, barwionymi i dekorowanymi w masie wyrobami, ale stoły biesiadne zapełniły się szkłami masywnymi i ciężkimi których przezroczystość podkreślano fasetowaniem i dodatkowo ozdabiano grawerunkiem. Przykładem takiego właśnie szkła jest wilanowska pokrywa.
Pokrywa należy najprawdopodobniej do wilanowskiej kolekcji historycznej, jednak ze względu na brak pasującego do niej kielicha trudno łączyć ją z którymkolwiek z zapisów w pałacowych inwentarzach.
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 12,5 cm, szerokość: 12,2 cm
Rodzaj obiektu
naczynie użytkowe...
Technika
rytowanie, szlifowanie
Tworzywo / materiał
szkło przezroczyste
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
1726 — 1750
Muzeum Zamkowe w Malborku
1691 — 1710
Muzeum Zamkowe w Malborku
1725 — 1730
Muzeum Zamkowe w Malborku
odkryj ten TEMAT
Muzeum Narodowe w Szczecinie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna