Medal Wojny 1939–1945
1945
Muzeum Narodowe w Szczecinie
Jest częścią kolekcji: Medale i ordery historyczne
Medale kampanii brytyjskiej są przyznawane członkom brytyjskich sił zbrojnych, sił alianckich i cywilom uczestniczącym w określonych misjach wojskowych. Podczas drugiej wojny światowej wydano łącznie osiemnaście tego rodzaju odznaczeń. Jednym z nich jest prezentowany Medal Obrony, który został przekazany do zbiorów Muzeum Narodowego w Szczecinie przez lokalny oddział Związku Bojowników o Wolność i Demokrację. Medal Obrony nadany był wielu Polakom, jednak nie są znane informacje na temat osoby nagrodzonej tym właśnie egzemplarzem.
Odznaczenie ustanowione w maju 1945 roku za obronę ojczyzny podczas II wojny światowej, mogli otrzymać obywatele Wspólnoty Brytyjskiej, którzy pełnili służbę jako personel wojskowy oraz służb cywilnych. Nagradzani byli więc nie tylko pracownicy Sił Zbrojnych Wielkiej Brytanii, ale także Home Guard (Gwardii Krajowej), Civil Defence Service (Obrony Cywilnej) czy członkowie i pracownicy wielu różnych służb i organizacji, takich jak straży pożarnej, policji, cywilnego transportu powietrznego, cywilnych rezerwach pielęgniarskich, straży przybrzeżnej, strażnicy latarni morskich, czy członkinie Women's Voluntary Services (Ochotnicze Służby Kobiece), o ile podlegały lokalnym służbom cywilnym, pełniły analogiczne zadania lub ich jednostki były aktywne bezpośrednio po atakach wroga.
Długość służby uprawniającej do otrzymania medalu uzależniano od jej charakteru oraz rejonu w jakim była pełniona. Stąd, wymagany do odznaczenia okres służby na obszarach narażonych na ataki lotnicze mógł być krótszy. Bez względu na staż pracy Medal Obrony nadawano m.in. osobom, które pełniąc służbę, kwalifikującą do nadania odznaczenia, poniosły śmierć w wyniku działań wroga, natomiast wyróżnionym Krzyżem Jerzego lub Medalem Jerzego przyznawany był niezależnie od zawodu.
Anna Lew-Machniak
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 106 mm, szerokość: 42 mm
Rodzaj obiektu
medal (odznaczenie)
Technika
tłoczenie
Tworzywo / materiał
miedzionikiel
Pochodzenie / sposób pozyskania
przekaz
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Narodowe w Szczecinie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
1945
Muzeum Narodowe w Szczecinie
1946 — 1989
Muzeum Narodowe w Szczecinie
1945 — 1986
Muzeum Narodowe w Szczecinie
odkryj ten TEMAT
Muzeum Okręgowe w Toruniu
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna