List do Tadeusza Perla
1938
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
Jest częścią kolekcji: Rysunki Kasi Walentynowicz do projektów Miejsca Edukacji Rodzinnej „U króla Maciusia”
Wyobrażenie inspirowane grzybami z „Przygód Alicji w Krainie Czarów” Lewisa Carrolla. Grzyby w powieści ogrywały ważną rolę, ich spożycie powodowało (w zależności od tego, który kawałek się zjadło) albo powiększenie jedzącego, albo jego zmniejszenie.
Rysunek przedstawia cztery grzyby z długimi nogami i różnymi kapeluszami, różnych wielkości i kształtów. Pierwszy po lewej jest najkrótszy, ma czarną wąską nogę i podłużny kapelusz z pionowymi paskami (wystają z nich poziome krótkie włókna) i kropkami. Drugi ma wąską białą kropkowaną nogę, szeroki kapelusz ze wzorem na białym tle: czarnych zawijasów (utworzonych z kresek) różnej długości. Trzeci ma nogę w kropki przechodzące w kreseczki, kapelusz z czarnymi plamami. Czwarty, najwyższy, ma nogę w pionowe kreski.
Rysunek był elementem identyfikacji wizualnej Dnia Dziecka w Muzeum POLIN w 2016 roku, inspirowanego „Przygodami Alicji w Krainie Czarów”. Był wykorzystywany w projektach materiałów wydarzenia (plakat, ulotka, naklejka na torbę papierową, identyfikatory, naklejki z alfabetem hebrajskim, banery internetowe, plansze z alfabetem hebrajskim, podstawki pod ciastka) oraz elementu scenografii – zegara. Zegar stał się potem elementem wystroju wnętrza w Miejscu Edukacji Rodzinnej.
Przemysław Kaniecki
Autor / wytwórca
Rodzaj obiektu
rysunek
Technika
flamaster, ołówek
Tworzywo / materiał
tusz, grafit, papier
Pochodzenie / sposób pozyskania
darowizna
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
1938
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
1942-04-26
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
1942-04-15
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
odkryj ten TEMAT
Muzeum Narodowe w Lublinie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna