Pałasz oficerski regimentu konnego królów saskich
1726 — 1750
Muzeum Zamkowe w Malborku
Jest częścią kolekcji: Rzemiosło artystyczne Dalekiego Wschodu
Drewniana prostokątna tacka dekorowana czarną laką, masą perłową i złoceniem. Brzeg obiektu został wyraźnie oddzielony od jego lustra poprzez podniesienie oraz wywinięty ku górze, naroża zostały zaokrąglone. Dekoracja dna tacy obejmuje rosnącą za skałą bujnie kwitnącą gałąź śliwy poprowadzoną przez całą szerokość przedmiotu. Nad śliwą unosi się para ptaków. Przedstawienia kwitnącej śliwy i pary ptaków są częstym i niezwykle wdzięcznym tematem w sztuce zarówno chińskiej, jak i japońskiej. Połączenie tych dwóch motywów oznacza nadchodzącą wiosnę.
Technika zdobienia laką należy do szczególnie trudnych i wymagających. Polega na wielokrotnym pokrywaniu przedmiotu cienką warstwą laki i każdorazowym polerowaniu każdej powłoki. Dzięki temu procesowi powierzchnie zdobione laką zachwycają niezwykłym blaskiem, ulotnym ze względu na degradujące działanie promieni słonecznych. Ze względu na długotrwały i kosztowny proces dekorowania laką, imitowano ją stosując rozmaite mieszanki surowców, mające naśladować walory laki.
W XIX wieku tacka stanowiła element wyposażenia dawnych Pokojów Chińskich zlokalizowanych na piętrze korpusu pałacu, zaprojektowanych i zaaranżowanych przez Stanisława Kostkę Potockiego, wzbogacanych o interesujące przedmioty przez jego potomnych.
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 4,0 cm, szerokość: 44,0 cm
Rodzaj obiektu
taca
Technika
laka barwna, laka czarna, złocenie
Tworzywo / materiał
drewno
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
1726 — 1750
Muzeum Zamkowe w Malborku
1691 — 1710
Muzeum Zamkowe w Malborku
1725 — 1730
Muzeum Zamkowe w Malborku
odkryj ten TEMAT
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna